Pamětní deska se vrátí na své místo

U příležitosti 90. výročí vzniku samostatného Československa bude na budově Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity na rohu Kněžské ulice a parku Na Sadech odhalena nová pamětní deska. Nahradí tu, jež byla v roce 2005 ukradena.

„V budově, kde nyní sídlí pedagogická fakulta, bývala dříve kavárna U Volbrechtů, která byla důležitým společenským a kulturním centrem budějovických Čechů. V domě též také osudného 28. října zasedal český Národní výbor, což je událost, kterou pamětní deska připomíná,“ přiblížil primátor Juraj Thoma.  

„Deska bude slavnostně odhalena 24. října. Týž den bude v radniční výstavní síni zahájena výstava k událostem 28. října 1918 v Českých Budějovicích a večer se na radnici uskuteční společenské setkání ke státnímu svátku,“ doplnil primátor k oslavám 28. října.

Bronzová pamětní deska, vyjmenovávající členy Národního výboru, který v roce 1918 převzal správu města, byla na budově poprvé slavnostně odhalena již 20. 5. 1929. Na dlouhou dobu dvou totalit z budovy zmizela a vrátila se na ni až 28. 10. 1995. Po krádeži v roce 2005 se na budovu vrátí již podruhé, jako kopie vyrobená podle fotografií.

Pamětní deska se vrátí na své původní místo na stěnu v Kněžské ulici, kde původně býval vstup do secesní kavárny U Volbrechtů (deska visela vedle vchodu). Budova po 2. světové válce sloužila jako středisko politické výchovy a v 70. letech prošla přestavbou do dnešní podoby. Původní vchod byl zazděn a nový vznikl směrem na nábřeží. Jihočeská univerzita budovu využívá od roku 1991.

Sádrový model desky, podle něhož bude vyroben bronzový odlitek.