Přepis reportáže TV Prima 13. 9. 2012

PRIMA Family: Českobudějovický primátor je stále ve své funkci

Zdroj: PRIMA Family
Datum vydání: 13.9.2012
Moderátor: Tomáš DRAHOŇOVSKÝ
Autor: Jana URBANOVÁ
Relace: Zprávy
Čas vysílání: 19:17:19
Rozsah: 00:02:01
Hosté: Vladimír BRŮHA, Martin KUBA, Miroslav JOCH, Juraj THOMA
Pořadí: 8

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor:

Aféra kolem obvinění českobudějovického primátora Juraje Thomy neutichá. První muž Budějovic měl 2 dny před svým odvoláním v roce 2010 za zády rady města podepsat nevýhodnou smlouvu s firmou na počítačové vybavení a to za víc než 37 milionů. Nejenom opozici, ale i obyvatelům města je trnem v oku to, že obviněný primátor dál zůstává ve funkci. Thomovo hnutí Jihočeši 2012, hlásající boj proti korupci, se taky kvůli jeho obvinění dostalo do nevěrohodné pozice.

Jana URBANOVÁ, redaktorka:

Otázka sporného podpisu smlouvy na IT služby přišla na přetřes i na dnešním jednání českobudějovického zastupitelstva. Podle policie Thoma město připravil až o 5 milionů korun. ODS, které byl primátor dříve členem, mu vyčítá, že neměla možnost do podpisu dodatku smlouvy zasáhnout.

Vladimír BRŮHA, předseda klubu zastupitelů strany /ODS/:

Nikdo jiný než pan primátor Thoma a náměstkyně Popelová tak vlastně nikdo jiný ty smlouvy neviděl. V tom si myslím, že je určitě pochybení, ale znova opakuji, já to pochybení daleko větší teda vidím vůbec ve znění té smlouvy, která je pro město extrémně nevýhodná.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

My jsme dneska jediným krajským městem, v jehož čele sedí primátor, který je obviněný z činu, které přímo souvisí s výkonem jeho funkce.

Miroslav JOCH, náměstek primátora /ČSSD/:

Znova musím pouze zopakovat stanovisko klubu ČSSD, a to je takový, že pan primátor by měl zvážit v celé věci osobní odpovědnost.

Jana URBANOVÁ, redaktorka:

Sám primátor Thoma nicméně obvinění dál odmítá a podal proti němu stížnost. Tvrdí, že dodatek ke smlouvě mohl podepsat i bez schválení radními.

Juraj THOMA, českobudějovický primátor /HOPB/:

To je nepochybně vážné obvinění, nicméně já jsem přesvědčen, že jsem se nedopustil žádného zákonného pochybení a v tuto chvíli nevidím důvod, proč bych měl opouštět funkci primátora města.

Jana URBANOVÁ, redaktorka:

Většina obyvatel Českých Budějovic je toho názoru, že když už je primátor obviněn, měl by odstoupit z funkce.

obyvatelka Českých Budějovic:

Myslím si, že jo, pokud se to nevyšetří.

obyvatel Českých Budějovic:

Určitě, ale myslím si, že ho v Čechách nepotrestají.

Jana URBANOVÁ, redaktorka:

Pokud se celý případ dostane k soudu, hrozí primátorovi až 10 let vězení. Jana Urbanová, Prima FTV.