Přeplavme svůj La Manche v Českých Budějovicích

Po celý měsíc únor mohou senioři na budějovické plovárně plavat pro své zdraví a zapisovat uplavané metry. Jejich cílem bude, aby po sečtení uplavaných metrů všech účastníků byla výsledná vzdálenost taková, jako kdyby překonali La Manche.
Akci „Přeplavme svůj La Manche“ organizuje pro občany 60+ již druhým rokem po celé České republice Nadace Charty 77/Konto bariéry v rámci svého projektu Senzační senioři. Mezi Senzační seniory patří také spolek KLUB AKTIV, který ve spolupráci se statutárním městem organizuje společné plavání seniorů na plovárně v Českých Budějovicích.
Nejde o závod v pravém slova smyslu, plavci nebudou soutěžit mezi sebou, ale sami se sebou, se svou pohodlností. Odměna je však přece jenom připravena pro seniorský tým i jednotlivce, kteří uplavou nejdelší vzdálenost.
Pro připomenutí - mořská úžina – kanál La Manche je část Atlantského oceánu, která odděluje Velkou Británii od Francie – měří 34 km. Vzdálenost je pro plavce ztížena silným přílivem a odlivem a protiproudy u francouzského pobřeží. Ve skutečnosti tak plavec překoná vzdálenost okolo 50 km. Počítá se až s 20 hodinami pobytu ve vodě o teplotě 9 – 16 stupňů Celsia. Doposud se kanál pokusilo přeplavat přes 5 000 plavců. Uspělo jen 580 z nich. Mezi nimi je také šest plavců českých (4 muži a 2 ženy).
Po celé České republice je hustá síť plaveckých bazénů, plavání přináší našemu tělu samá pozitiva. Posiluje srdeční sval, zmenšuje riziko cévních příhod – infarktu a mrtvičky. Snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak. Pomáhá zvládnout stresové situace lepším výdejem energie. Dlouhodobě snižuje tepovou frekvenci v klidu o 10 tepů za minutu a tím i potřebu energie. U starších lidí oddaluje přechod srdečních nemocí do chronicity, což je typické pro stárnutí. Oproti cvičení na suchu snižuje riziko zranění. Je osvěžující. Zmenšuje hmotnost, protože po 30 minutách plavání spálíte asi 260 kalorií. V zimních měsících jsme více než kdy jindy zavřeni doma, ve svých bytech. Pokud není bílá či alespoň mrazivá zima, neužijeme si ani klasických zimních radovánek venku. Chybí nám pohyb, mnohým z nás i kontakt s lidmi. Udělejme tedy i v roce 2016 něco pro sebe a Přeplavme svůj La Manche.
V rámci svých komunit se senioři pokusí společnými silami uplavat 34 km. Každý účastník může plavat, jak mu to bude vyhovovat a v únoru na plovárnu chodit podle svých časových možností. V této akci jde o zapojení co nejvíce seniorů, aby mohli chodit plavat, jak nejčastěji to půjde. Třeba i každý den.
Není důležité přeplavat, ale udělat něco pro sebe!
Chcete se zapojit do akce „Přeplavme svůj La Manche“? 1. 2. – 29. 2. 2016.
Registrujte se na www.klubaktiv.cz/lamanche nebo NÁM NAPIŠTE e-mailem na klub.aktiv@gmail.com.
Registrovaní účastníci dále budou moci vyplňovat uplavané metry v tabulce. Pomoci vám mohou paní Marie Veselá nebo paní Alena Fuková, kontakt na ně obdržíte.
Senzační senioři vyhlásí 21. března 2016 výsledky akce a ocenění výjimečných výkonů jak seniorských komunit, tak jednotlivých plavců.
Kolik toho lze v bazénu zvládnout?
Doporučuje se cvičit 150 minut týdně. To je 30 minut denně 5 dní v týdnu. Půlhodinka plavání každý všední den se dá zvládnout. A pokud to nestíháte, rozhodně nerezignujte! Jako každý sval v těle i srdce má paměť. Zapamatuje si a uloží každou minutu cvičení – takže plavte tak často, jak můžete, i když to nebude pravidelně.
 

Odkazy na akci na internetu:

www.klubaktiv.cz/lamanche

I v Olomouci plavali přes La Manche

http://www.sensen.cz/aktuality/2015/i-v-olomouci-plavali-pres-la-manche/ 2.2.2015 15:16:28

Senioři přeplavali La Manche

http://www.sensen.cz/aktuality/2015/seniori-preplavali-la-manche/ 5.1.2015 9:38:05

Akci plavců odstartuje v pondělí 1. února 2016 v 10.30 hodin náměstek primátora Petr Holický.