Příprava na Mattoni 1/2maraton České Budějovice

Zima je z pohledu vytrvalostního běžce výsostně důležitá. Něco jako pro hladového cesta do supermarketu. Co během těch pár chladných neděl „nakoupíte“, z toho pak žijete nejméně do léta. Pokud si chcete červnový Mattoni 1/2Maraton České Budějovice skutečně užít či dokonce zaběhnout nějaký pěkný čas, budou se vám stovky kilometrů z takzvané objemové zimní přípravy hodit.

Kam vyrazit, vám hned zkraje poradí atlet Pavel Frelich. Zejména pokud žijete přímo v jihočeské metropoli. Tipy jsou to zaručené, neboť tento velezkušený atlet má Budějovice i jejich okolí proběhané skrz na skrz.

„Strašně moc jsme toho odběhali po cyklostezce na Hlubokou. Po jednom břehu tam, druhou stranou zpátky. Ale třeba i Stromovka je výborná. Jen jsme vyběhli ze stadionu, už jsme byli v parku,“ oceňuje třiačtyřicetiletý atlet budějovického Sokola rozlehlou zelenou plochu coby kamenem dohodil od Náměstí Přemysla Otakara II.

Ale jak to řešil s nabíráním síly v kopcích, když serovina rozpíná, kam jen oko z Černé věže dohlédne. „Kvůli kopcům nezbývá než kousek popojet. Nejčastěji jsme vyrazili s partou běžců do lesa na Borku. Daleko to není ani na Kleť, a to už je slušný kopec. Na soustředění jsme pak jezdili často na Šumavu. Na Zadov, Kubovu Huť, Kvildu. Tam už to máte tisíc metrů nad mořem, nějaká výška se tam naběhat dá. Ale je fakt, že úplně nejčastěji člověk běhá tam, kde bydlí. A na to Budějovice nejsou vůbec špatné,“ přitakává Pavel Frelich.

Sám žije už nějaký ten rok v Praze, domů na jih se nicméně vrací vždycky rád. Tak jako vloni v červnu, kdy mu na tamní Mattoni 1/2Maraton České Budějovice stačilo navzdory tehdy panujícímu šílenému vedru 78 minut.

A co vy? Chystáte se vyběhnout šestého června na jednadvacet kilometrů taktéž? V tom případě rozhodně nenechávejte nabírání formy na poslední chvíli!

Úspěšný začátek zimní běžecké přípravy vám přeje

RunCzech tým