První projekty Město a voda jsou v přípravě

Nový mobiliář podél řek, vyčištění břehů a častější úprava zeleně na oblíbených místech u Lučního jezu či Voříškova dvora. A také vývaziště pro vodáky u Meteoru, úprava náměstíčka u Rabenštejnské věže, pobytové plato přes Mlýnskou stoku tamtéž či pobytové schody u Malého divadla. To jsou projekty, které začalo město připravovat k provedení v příštím roce. V souladu se strategickou studií Město a voda, již rada města schválila v červnu tohoto roku. Studie stanovuje, jakým způsobem zvýšit využití potenciálu vodních toku ve městě pro místní i návštěvníky.

"Chceme, aby se město více sžilo s vodou, protože lidé stojí o to trávit čas u vody. Některé drobnější investice provedené v minulých letech - pláže u Nového mostu, koupací mola na Malši i Vltavě či brouzdaliště u Malého jezu tento zájem potvrzují. Strategická studie shrnuje soubor nejrůznějších opatření od menších a okamžitých, až po dlouhodobější rozsáhlé úpravy nábřeží. Do některých větších akcí jsme se pustili už dříve - například obnova parku Dukelská či parku Háječek, na který bude vyhlášena architektonická soutěž v nejbližší době," uvedl 1. náměstek primátora Juraj Thoma.

Studie Město a voda však také zásadně navrhuje proměnit Zátkovo nábřeží do podoby pražské Náplavky či vybudování tzv. slunečního ostrova pod Dlouhým mostem, kde by měla vzniknout rekreační zóna.

„Zrovna minulý týden jsem absolvoval schůzku se zástupci státního podniku Povodí Vltavy, které se se studií seznámilo a podporuje ji, dokonce přišli s několika zajímavými připomínkami. Domluvili jsme se, že se začne projekčně připravovat pravý břeh Zátkova nábřeží od Biskupské po most Kosmonautů, aby se celá investice provedla zároveň s rekonstrukcí a dostavbou Slavie, která počítá s úpravou okolí kolem kulturního domu i úpravou přístupu k vodě. Nemají ani nic proti tomu, aby se na Senovážném náměstí odkryla Mlýnská stoka. Návrh slunečního ostrova, kde by k hlavnímu korytu mělo přibýt mělčí rameno, bude muset Povodí posoudit hydrodynamicky a projektovat se bude až na základě toho," dodal náměstek Thoma.

Další informace budou postupně přibývat v sekci Město a voda, kde najdete i kompletní strategickou studii.