Regionální informační zpráva ČHMÚ - 24. června 10 h

HLÁSNÉ A PŘEDPOVĚDNÍ POVODŇOVÉ SLUŽBY ČHMÚ

Vydaná: Pondělí 24.06.2013, 10.00 hod. (08.00 UTC)

Pro kraje: Jihočeský (Český Krumlov, Prachatice, České Budějovice, Strakonice, Jindřichův Hradec, Písek, Tábor), Plzeňský (Klatovy)

Meteorologická situace:

Frontální rozhraní zvolna postupuje ze střední nad východní Evropu a k nám začíná proudit od severozápadu chladný a vlhký vzduch. Za posledních 24 hodin napršelo na většině území povodí horní Vltavy do 5mm. Na jihovýchodní části Šumavy a v Novohradských horách 10 až 20mm.

Během dneška a zítřka očekáváme vydatný trvalý déšť. Na Vysočině a v Novohradských horách by mělo napršet do středečního rána 60 až 80 mm za 48 hodin. V západní části povodí 30 až 50mm.

Hydrologická situace:

Noční deště zvedly mírně (většinou pouze o několik centimetrů) hladiny některých menších řek na Šumavě a v Novohradských horách. Hladiny řek v jiných částech povodí horní Vltavy jsou setrvalé nebo mírně kolísají. Vodnosti jsou mírně nad dlouhodobým měsíčním průměrem.

Předpokládaný vývoj:

Očekáváme, že vydatný déšť zvedne hladiny řek po celém regionu. Vodní stavy začnou stoupat výrazně v noci z pondělí na úterý. Podle poslední předpovědi srážek hrozí vysoké riziko dosažení 3.SPA na tocích v povodí Nežárky, kde by stav ohrožení mohl být překročen výrazně.

K překročení 3.SPA by mělo dojít tak v povodí Malše, zejména na horním úseku nad nádrží Římov, později i na střední a dolní Lužnici. V ostatních částech povodí horní Vltavy předpovědi signalizuje pouze dosažení nižších povodňových stupňů nebo vzestupy pod úroveň 1.SPA.

Vzhledem k riziku překroční stavu ohrožení důrazně doporučujeme sledovat vývoj hydrometeorologické situace a aktualizované předpovědi ČHMÚ.

Aktuální stav z hlásných profilů sítě ČHMÚ naleznete na stránkách http://hydro.chmi.cz/hpps/, nebo na http://www.pvl.cz/portal/sap/cz/index.htm.

Vydalo RPP ČHMÚ České Budějovice