Rekonstruovaný Háječek se letos dočká i nového osvětlení

Prosvětlit park a učinit jej přitažlivým pro odpočinkové chvíle obyvatelů i návštěvníků města má za cíl rekonstrukce českobudějovického Háječku, ke které už vloni přistoupilo vedení města. Po nezbytné prořezávce přehoustlých keřových skupin, terénních úpravách i obnově původní kašny se Háječek letos dočká i nového veřejného osvětlení. Na základě právě vydaného stavebního povolení se o něj postará E.ON Servisní, s.r.o. České Budějovice.

"Z obnovy Háječku, kterou se mi podařilo prosadit, mám radost i proto, že se do ní zapojily také dvě významné českobudějovické firmy. Na stavební i technologicky náročnou úpravu kašny, která přišla na více než dva miliony korun, přispěla městu částkou stři sta tisíc korun společnost Robert Bosch. Teď přichází E.ON, který zde ve vlastní režii zajistí osvětlení parku i fontány. Noční Háječek se tak bezesporu stane nejen půvabnější, ale pro veřejnost i bezpečnější,“ řekl českobudějovický primátor Juraj Thoma.

Háječek je spolu s Krumlovskými alejemi významným krajinným prvkem, kde prostor pro městkou zeleň vznikl vypuštěním Krumlovského rybníka už v roce 1802. Nyní jej obohatí 23 nových sloupů veřejného osvětlení a 6 doplňkových nasvícení stromů. Speciálního zemního nasvícení se dočká také centrální sousoší a hlavní trysky vody zdejší novoromantické kašny.

"Háječek i některé další parkové plochy v našem městě jsou dílem našich předků, což nás zavazuje o ně řádně pečovat. Vždyť právě obliba Háječku u místních obyvatel vyústila v roce 1925 k založení Výboru pro Háječek, který v parku vybudoval kašnu a také hudební pavilon, kde se pořádaly pravidelné a hojně navštěvované promenádní koncerty. Pavilon, na němž se podepsal zub času, je sice nyní v soukromém vlastnictví, ale máme předběžný příslib, že jeho majitel se ho rovněž chystá opravit,“ dodal Juraj Thoma.