Řezbáři vystaví svá díla na českobudějovickém náměstí

 

Řezbářská špička se sejde na Olšině, díla pak představí v Českých Budějovicích.

České Budějovice, Horní Planá, 9. července 2015 - Osm českých dřevořezbářů se sejde třetí červencový týden u rybníka Olšina nedaleko Horní Plané, kde budou tvořit díla na téma „Flóra a fauna v českých lesích.“ Své výtvory pak o víkendu od 17. do 19. července představí veřejnosti v rámci oslav 750 let založení města České Budějovice na náměstí Přemysla Otakara II. Pořadateli prvního ročníku dřevosochařské soutěže s názvem „Oslavy lesa a dřeva“ jsou Vojenské lesy a statky ČR, s.p. ve spolupráci s nadací Dřevo pro život a statutárním městem České Budějovice.

Na začátku bude mít každý ze soutěžících k dispozici dubový dvoumetrový monolit o průměru 60 centimetrů. Pět dní budou řezbáři své výtvory sochat z dřevěného masivu v rekreačním areálu nedaleko nejvýše položeného chovného rybníku na Šumavě. Mohou přitom pracovat nejen ručním nářadím, ale i motorovou pilou. Kolik času v týdnu přípravě svého díla věnují, bude přitom jen na nich.

V pátek ráno se však z Olšiny přesunou do jihočeské metropole. Svá díla zde budou dotvářet přímo před zraky návštěvníků oslav založení města na jednom z největších čtvercových náměstí v republice. Do neděle 19. července tak budou moci diváci přihlížet práci umělců. A nejen přihlížet, na výtvory řezbářů budou sami moci vyjádřit svůj názor hlasováním v divácké soutěži.

Vedle diváckého hlasování bude udělena také cena odborné poroty, jejímiž členy bude generální ředitel VLS Josef Vojáček, náměstek primátora Českých Budějovic Jaromír Talíř a umělecký sochař, vítěz mnoha světových soutěží, David Farrell, který zároveň i žije v jihočeské metropoli.

“Jsem zvědav, co z těch kusů dřeva vzejde. Umělecké zpracování přináší radost, užitek pro lidi, kteří můžou zhlédnout um umělců a tím také přinést nějaké poselství, odkaz, či zprávu pro místní region. Může z toho vzejít přátelství a výjimečně pracovní příležitosti, či kontakty. Pro mě je myslím alfou a omegou to, co si každý sám z toho odnese a vezme s sebou do svého nitra,“ uvedl David Farrell.

První ročník soutěže, která má podpořit zájem veřejnosti o dřevo, má poměrně široké tematické mantinely – Flóra a fauna v českých lesích. „Zatím mi většina soutěžících dala najevo, že jsou rádi, že jim necháváme ve volbě ztvárnění velkou volnost. V přihláškách totiž avizují spíše abstraktnější zpracování v duchu lesních víl a jiných fantastických bytostí,“ prozradil ředitel nadace Dřevo pro život Stanislav Polák.

Účast na prvním ročníku soutěže Oslavy lesa a dřeva potvrdilo osm řezbářů z různých koutů Česka. Je mezi nimi Peter Dundek, Tomáš Bosambo Dostál, Ondřej Drábek, Martin Cigánek, Jan Rázek, Zdeněk Matyáš či Petr Parisch.

„Výběr nebyl jednoduchý, neboť jsme chtěli pozvat řezbáře, kteří již za sebou mají výsledky, či které veřejnost i odborníci v minulosti hodnotili kladně. Podařilo se nám tedy zajistit účast umělců, kteří již byli mezi vítězi soutěží na Moravě, v Čechách či v zahraničí, popř. jsou pravidelnými účastníky významných řezbářských sympozií, nebo mají vazbu na České Budějovice a Šumavu,“ popsal Stanislav Polák.V rámci programu oslav 750. výročí založení města České Budějovice se společně s řezbáři představí i lesní pedagogové Vojenských lesů a statků. Ti, především dětem nabídnou formou zážitkových aktivit seznámení s lesem, dřevem, zvěří i lesnickými pracemi. Součástí doprovodného program budou tvořivé dílny, kde si děti vyzkoušejí výrobu ze dřeva, soutěže a další interaktivní aktivity.

Celý program je pro veřejnost samozřejmě zdarma. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne v neděli v 15.00 hodin.

Umělecká díla, která v soutěži vzniknou, pak Vojenské lesy a statky podle vedoucího sekretariátu ředitele Rostislava Součka využijí k reprezentačním účelům. „Budou vystaveny na některém z reprezentativních míst, případně se mohou stát součástí některé z budoucích naučných stezek, nebo je darujeme například vzdělávacím institucím,“ uzavřel.

I. ročník řezbářská soutěže Oslavy lesa a dřeva

Pořádají: Vojenské lesy a statky, Nadace dřevo pro život a Statutární město České Budějovice

13. - 16. července 2015                 Rekreační zařízení Olšina

17. – 19. července 2015                náměstí Přemysla Otakara II v Českých Budějovicích

vždy od 9.00 do 16.00                    (v rámci oslav 750. výročí založení města)

Vyhlášení výsledků v neděli 19. 7. v 15.00 hodin

 

Vojenské lesy a statky ČR, s. p.

ve spolupráci s Nadací dřevo pro život a statutárním městem České Budějovice

vás zvou na řezbářskou soutěž

Oslavy lesa a dřeva

17.-19. července 2015, vždy od 9.00 do 16.00 hodin

na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

8 soch na téma "Flóra a fauna v českých lesích" dokončí renomovaní čeští řezbáři přímo před očima veřejnosti v rámci oslav 750. výročí založení Českých Budějovic

Doprovodný program pro děti - lesní pedagogika:

·   Seznámení s lesem, dřevem i zvěří formou zážitkových aktivit ·

·   Tvořivé dílny s výrobou ze dřeva ·

·   Soutěže a další aktivity ·

Divácká soutěž

V rámci vyhlášení proběhne losování výherců o věcné ceny z řad diváků, kteří se zapojí do ankety o nejhezčí sochu.

Práci řezbářů na jednotlivých dílech můžete sledovat od pondělí 13. července do čtvrtka 16. července také v areálu rekreačního zařízení VLS ČR Olšina u Horní Plané.