Slavnostní otevření OD DRUŽBA

Družba vyrostla na Pražském předměstí podle návrhu architektů Ladislava Konopky a Aloise Hlouška. První návštěvníky přivítala v roce 1975. Ve své době to byla moderní stavba, která se stala v okolí pojmem podobně jako o pár let mladší Prior na Lannově třídě. Konopka a Hloušek jsou dále autory budov finančního úřadu či Vysoké školy zemědělské ve Čtyřech Dvorech. Před deseti lety se Družba dočkala obnovení přízemí, kde vznikla malá obchodní pasáž, restaurace místo bývalého bufetu, zvětšila se i prodejna potravin.

Budova obchodního domu Družba na Pražské třídě včetně přilehlého podzemního a nadzemního parkoviště je ve vlastnictví spotřebního družstva Jednota České Budějovice, které se rozhodlo zrekonstruovat druhé nadzemní podlaží a také část přízemí za účelem zřízení administrativních prostor družstva. Prostory ve druhém patře nově poslouží jako administrativní kanceláře centrály Jednoty, která se tam přesune ze stávajícího objektu na Lidické třídě. Proměnu měl na starosti Atelier 8000.

Dne 24. března 2016 byla Družba slavnostně otevřena. Slavnostní pásku přestřihl primátor Jiří Svoboda spolu s generálním ředitelem a místopředsedou představenstva JEDNOTA, spotřební družstvo České Budějovice Ing. Jaroslavem Froulíkem za přítomnosti Ing. Pavla Rouhy ze společnosti SWIETELSKY stavební s.r.o. a Martina Krupauera z ATELIERU 8000.