Sochy čeká očista i zkrášlení

Při nedávné kontrole byly vytipovány sochy a památky, které je potřeba očistit, opravit či provést jiné úpravy k jejich zkrášlení a oživení.

„Jedná se třeba o sochy v Piaristické zahradě, konkrétně sv. Josefa, sv. Jáchyma, sv. Annu, sv. Vincence a sv. Dominika, které byly postupně rekonstruovány v letech 2008 a 2009, ale už nutně potřebují lokální očištění. Totéž platí o sloupu Nejsvětější Trojice a sousoší Kalvárie na Piaristickém náměstí, sochu sv. Jana Nepomuckého i kříž se sochou Ježíše před budovou soudu. Ten je vyroben z litiny, v níž jsou praskliny snad ještě z doby bombardování Českých Budějovic za II. světové války,“ popisuje stav některých památek primátor Juraj Thoma.

Očištěna bude i tzv. Bílkova stéla Otakara Mokrého v parku Na Sadech, socha Mateřství naproti fontáně Chlapec se žábou, která byla po opravě opět spuštěna, dále socha Vojtěcha Adalberta Lanny stojící na křižovatce ulic Na Sadech a Lannova i okolí sochy sv. Jana Nepomuckého podél stěny kostela sv. Rodiny.

„Celkovou rekonstrukci potřebuje i meteorologický sloupek u budovy pošty na Senovážném náměstí s pískovcovým sousoším. Okrašlovací spolek na něj v roce 1925 umístil desku s údaji o městě. Teď ji někdo bohužel odcizil, takže necháme vyrobit novou a usadíme ji zpět. Původní nápis byl na desce z bronzu, ten nový bude pouze z náhražky. Náklady na očistu a obnovu budou v řádech desítek tisíc korun, výsledný efekt by měl být důstojnou vizitkou,“ dodává náměstek primátora Kamil Calta.