Společnost FCC České Budějovice je na zimu připravena

/České Budějovice, 31. října 2019/ Společnost FCC České Budějovice, která se v Českých Budějovicích stará o zimní údržbu, je na příchod zimy připravena. Plán údržby komunikací na zimní období 2019 - 2020 byl schválen Radou města 21. 10. 2019. Přesně definuje, co, kde, v jakém časovém limitu a jakým způsobem má být uklizeno, včetně několika novinek.

V plánu zimní údržby komunikací (ZÚK) je celý sektor historického centra zahrnující především dlážděné chodníky, lávky a mosty ošetřované převážně ručně. Letos přibyly nové úseky chodníků a komunikací. Jedná se zejména o novou investiční výstavbu nebo nově převedené komunikace do majetku města, např. druhá etapa záchytného parkoviště Jírovcova. Zařazeny byly též zastávky „Stromovka“ na Dlouhé louce a „Na Zlaté stoce“ v ulici Na Sádkách nebo nový chodník ze zastávky Stromovka na lávku u Kauflandu.

„Nově se letos bude testovat strojní posyp chodníků štěrkovou drtí frakce do 8 mm,“ říká náměstek primátora Ivo Moravec. „Změna posypu z písku na drť vychází ze zkušeností s údržbou v předchozích zimních obdobích. Při opakovaném spadu sněhu, při náhlém poklesu teploty za deště, popř. při ledovce zůstává písek na chodnících zalitý v souvislé vrstvě ledu,“ dodává. Štěrková drť se používá na údržbu chodníků v řadě měst v České republice i v Rakousku.

Na skladech FCC je připraveno 1 250 tun soli, 50 tun písku a 5 tun chloridu vápenatého na výrobu „solanky“. Další posypový materiál bude dle potřeby operativně doplňován. Vozový park zahrnuje 6 velkých sypačů, 5 středních sypačů typu Multicar, 6 chodníkových sypačů, 1 traktor s předním pluhem, 2 čtyřkolky vybavené pluhem pro údržbu chodníků a dva čelní nakladače. Dále 6 valníkových sklápěčů a vozidel na ruční údržbu chodníků, lávek, mostů a zastávek MHD.

Veškerá technika má garážová stání, v případě vyhlášení výjezdu tedy může okamžitě vyjet do ulic. O zimní údržbu se postará dostatečné množství ručních pracovníků. Od 1. 11. 2019 do 31. 3. 2020 zajišťuje nonstop pohotovost celkem 7 dispečerů. V terénu budou službu monitorovat dvě dispečerská vozidla vybavená kamerami se záznamem. Všechna vozidla zimní údržby mají nainstalována zařízení GPS se schopností rozeznat, zda dané vozidlo pluhuje, sype či provádí sdružený výkon. Pohybují se po předem stanovených trasách, v určeném pořadí dle důležitosti. Díky tomu má společnost vždy aktuální přehled, jak je plněn stanovený plán trasy, lze také okamžitě reagovat na případnou mimořádnou situaci. K lepšímu monitoringu situace na městských komunikacích přispívá možnost náhledu dispečinku do kamerového systému Městské policie.

Společnost FCC České Budějovice má na zimní údržbu smluvně domluveno dalších 18 externích firem, které jsou v případě potřeby připraveny vypomoci s úklidem a údržbou komunikací. Tyto firmy dodají několik desítek kusů techniky včetně její obsluhy, stejně jako zaměstnance na ruční úklid, kterých je možno povolat až 100 při vyhlášení mimořádné situace.

 

Další informace

Mgr. Kristina Jakubcová, Ph.D.

tisková mluvčí firem FCC v ČR

Tel.: +420 724 972 548

Kristina.jakubcova@fcc-group.cz

www.fcc-group.cz

Zdroj: FCC

Stránka byla upravena uživatelem JoŠ, 31. 10. 2019.