Umění ve městě

Pozvánka a plánek výstavy Umění ve městě 2011Letošní 4. ročník výstavy Umění ve městě představí opět několik monumentálních sochařských objektů v "Budějovické galerii pod širým nebem". Své práce představí student a absolventi VŠUP v Praze (Lukáš Rais, Michal Trpák, Jakub Flejšar), profesor a asistent brněnské FAVU (Michal Gabriel a Tomáš Medek).

Součástí letošní výstavy se stala i Klíčová socha Jiřího Davida, se kterou oslovil město Vodafone. Vystavovat budou na náměstí Přemysla Otakara II., Piaristickém náměstí, Sokolském ostrově, nábřeží Malše, Senovážném náměstí a také na Černé věži.

Vernisáž proběhne již tradičně na náměstí Přemysla Otakara II. 7. června 2011 v 19:00 i tentokrát s Jakubem Šafrem a Swing triem Avalon. Výstava potrvá do 5. září.

Vernisáž se uskuteční pod sochou Michala Trpáka, s názvem Stádium Fascinace - sousoší zamilovaných lamp, ale také evokující propletené figury v objetí, nebo strukturu DNA. V protějším rohu náměstí Lukáš Rais oživí kov, který proplétá a ohýbá jako by se jednalo o pružné lano. Je to symbol spletitosti mysli, nebo cesty, po které člověk jde, svízelný hlavolam nebo jen hra s materiálem a křivkou? Snad proto ponechal autor tento objekt bez názvu, aby si divák sám našel k této soše svůj příběh.

Od sochy Rajse je to jen kousek k Černé věži, na které se usadila monumentální zlatá moucha Michala Trpáka s názvem „Co je štěstí?“. Polemika nad tím po čem všichni touží, inspirovaná básní od Milana Hejduka, ale také samotným hmyzem. Moucha, tak malá, neužitečná a otravná, přesto však krásná, když je možné shlédnout ji pod mikroskopem. Je to fascinující biologický stroj, který nejsme schopni okem detailně vnímat. Snad proto byla zvětšena, aby bylo možno rozeznat jednotlivé detaily, polemizovat nad vlastní velikostí při konfrontaci s tvorem, zvětšeným do nadlidského měřítka. Stejně jako nad štěstím, tak křehkém, zdánlivě složitém a přesto někdy tak snadném, když je člověk schopen vnímat maličkosti.  

Další z výtvarníků, Tomáš Medek, oživí Piaristické náměstí svoji strukturou z oceli, hraje si s tvarem mandarinky a banánu. Medek zde prolíná vnější a vnitřní struktury celé formy. Toto sousoší trochu i symbolicky umístěné v místě konání pravidelných trhů, hravě vybízí k dialogu mezi místem i samotnými trhovci.

Na nábřeží Malše, u vchodu do Biskupské zahrady, sedí na lavičce zadumaná socha Jakuba Flejšara „Sedící“. Ocelová, v segmenty se rozpadající figura vybízí k přisednutí a rozjímání … Z lavičky je možné sledovat další příběh na druhé straně řeky, který vytvořil Michal Gabriel. Jeho socha „Jezdec“ prohánějící se po ostrově, spolu s červenými koňmi, unáší diváka do jiné reality a rozvíjí nové obzory místa i mysl diváka. 

Posledním objektem, umístěným na Senovážném náměstí, je Klíčová socha Jiřího Davida. Socha je putovní a poprvé se představila v Praze u příležitosti 20. výročí Sametové revoluce. 

Pořadatelem výstavy je Statutární město České Budějovice a skupina 4sculptors. Partnerem projektu je poslečnost Metrostav, a.s.