Umění ve městě 2011 – skulptura „MOUCHA“

Skulptura Co je štěstí? od Michala Trpáka, umístěná na Černé věžiNa prostředním okně českobudějovické Černé věže směrem k náměstí Přemysla Otakara II. poklidně sedí už od června 2011 zlatá moucha, jedna ze soch letní výstavy Umění ve městě 2011. Jedná se o laminátovou sochu cca 3x3 m velkou, 80 kg vážící, s povrchovou úpravou kovově zlatý odlesk, jejímž autorem je Michal Trpák.

Vzhledem k velkému ohlasu veřejnosti a návštěvníků města byla kolegiem primátora prodloužena výstava uvedeného exponátu do 31. 10. 2011.

„Moucha, která už přivedla stovky zvědavých turistů až do našeho městského informačního centra, aby o ní zjistili podrobnosti, měla původně odletět už koncem srpna, ale rozhodli jsme, že ji necháme sedět na Černé věži až do 31. října. Připadá mi velmi vtipná a myslím, že patří k vůbec nejzdařilejším realizacím v rámci výstav Umění ve městě,“ poznamenal primátor Juraj Thoma.

Podle autora díla Michala Trpáka má tato moucha opravdu štěstí. „Dokonale dokázala splynout se siluetou věže, takže tam vypadá úplně přirozeně a navíc je její umístění bezpečné. Takové štěstí ostatní sochy rozmístěné po městě bohužel nepotkalo,“ konstatuje mladý umělec.