Umění ve městě 2014

Sedmý ročník sochařské výstavy v ulicích a parcích měst České Budějovice a Hluboká nad Vltavou bude zahájen ve středu 11. června 2014 v 17.00 na náměstí Přemysla Otakara II.

I letos se obyvatelé a návštěvníci mohou těšit na několik monumentálních soch a objektů, které budou převážně figurativní. Jejich tématem je tedy člověk nebo zvíře vstupující do města, a to je jejich pojítkem, galerií, kulisou i širším kontextem.

Sochy nejsou instalovány tak jako v galerii, kde je možné postavit výstavu na nosné myšlence, jelikož prostor s bílými stěnami je čistý a neruší. Oproti tomu exteriér skýtá mnoho možností, jak dané dílo umístit a rozvést vzájemný dialog mezi sochou a místem. Každé umělecké dílo tak nachází svou "galerii" v daném místě, kde se její příběh spojuje s lokalitou.

Asi největším objektem, který jakoby dítě obra přitáhlo na provázku do města, je socha Velká hračka (big toy) v podobě ryby autorky je Alexandry Koláčkové. Ta jistě potěší i lidská mláďata a v horkých dnech bude vodní mlhou osvěžovat vzduch náměstí Přemysla Otakara II.

Dalšími tvory ze zvířecí říše, i když z mikrosvěta, jsou sochy Mazlíků inspirované bakteriemi, které jsou tak četné a přesto našimi smysly nepozorovatelné. Tyto jsou zde zvětšeny do měřítka, kdy je už možné pozorovat organizmus jako hrozbu, anebo milého tvora - Mazlíka. Autorem je Michal Trpák.

Slepé rameno Malše letos ovládnou hadicové postavy Michala Gabriela, jež tančí na řece a jejich protažené končetiny dokreslují s hladinou propojené křivky pohybů . 

Dalšími tanečnicemi, tentokrát na Zlatém mostě, budou Akvabely Veroniky Psotkové. Jejich lehké siluety levitují a tančí nad mostem a hladinou Malše.

Jakub Flejšar tentokrát připravil figuru muže s názvem Místodržitel, který bude podpírat Černou věž, nebo ji snad bude chtít posunout více do prostoru náměstí?

Na hlavním náměstí bude usazena socha čerta od Jaroslava Rony, jehož socha Marťana seděla před radnicí už před dvěma lety.

Na dvorku Wortnerova domu bude umístěna socha Davida Moješčíka s názvem Bludička. Tato meditativní socha částečně levitující nad zemí, je jakoby z jiného světa, přesto je pevně spojena se zemí a je jakýmsi strážcem místa.

Poslední sochou instalovanou v Budějovicích je Muž ve středních letech postávající na Zátkově nábřeží. Je to postava částečně inspirovaná kubismem, ale také estetikou graffiti. Tedy socha vycházející z estetiky města, do kterého zapadá.

Na Hlubokou letos zamířil Pepa, ten jde se svým nejlepším přítelem – psíkem navštívit galerii umění a pomalým krokem prochází Oranžeríí. Autorem je Jiří Němec.

Jiný druh života vypráví prostřednictvím sochy Jamabušiho Ondřej Svoboda. Je to příběh askety postávajícího u kostela na Hluboké, který se většinou modlí v horách, kde získává zázračných sil.

Poslední sochařské zastavení přivede návštěvníka či turistu na golfové hřiště, kde může znaven usednout na barevná keramická křesla Alexandry Koláčkové a rozjímat nad příběhy soch.