Umění ve městě 2015

Srdečně zveme na 8. ročník exteriérové výstavy v Českých Budějovicích Umění ve městě 2015. V současné době jsou už jednotlivá díla instalována, aby ve čtvrtek 18.6. v 18.00 hodin na náměstí Přemysla Otakara II. mohla být výstava oficiálně zahájena. Doufáme, že sochy opět zpříjemní a oživí léto ve městě a stanou se přirozenou součástí každodenního koloritu města.


Pro letošní ročník bylo osloveno deset výtvarníků napříč generacemi i rozdílnými výtvarnými přístupy, protože, jak známo, výstava je především oslavou sochařství i práce s formou a materiálem.
Své práce v Českých Budějovicích a v Hluboké nad Vltavou představí umělci Michal Trpák, Kurt Gebauer, Veronika Psotková, Diana Winklerová, Saša Koláčková, Cyril Hančl, Jiří Plieštik, Barbora Hápalová, Eva Roučka a Petr Fidrich.
Ve slepém rameni Malše tak budou tančit Nohy z vody od sochaře Kurta Gebauera, který byl několik let také profesorem na VŠUP. Nedaleko od této instalace budou na pontonu plout a opalovat se sochy s názvem Bikini Klub od Veroniky Psotkové, která loni představila své Akvabely na Zlatém mostě. Na Sokolském ostrově pak bude možné vidět dvě díla. První je Blesk od Diany Winklerové a druhá socha je sloup s názvem Head Manager od Michala Trpáka, tato socha by měla v noci svítit.
Náměstí Přemysla Otakara budou zdobit dvě sochy, a to Hlavy od Kurta Gebauera a Křeslo od Saši Koláčkové, její další socha fontána psa s názvem Zvíře bude umístěna na Piaristickém náměstí.
Celé léto bude možné tomuto psovi vybírat jméno a psát své návrhy na facebook Umění ve městě nebo na Info@umenivemeste.cz
Na Zátkové nábřeží pak budou instalovány kamenné sochy Housenky a Temná Hmota od Cyrila Hančla. Jeho práce můžete vidět i v Hluboké, kde bude k vidění Mozek Nikoho a Návrat na Planetu.
V Hluboké nad Vltavou svou práci představí také Jiří Plieštik, který zde vystaví vápencové Hommeage a Suzzane Rennaud . V oranžerii zámku bude vítat či provokovat Kurtizána od Evy Roučky a její další socha Pepíček bude ve dvorku Wortnerova domu. U Černé věže bude zaparkován Papamobil od Petra Fidricha. Veřejný prostor a fasádu Galerie Mariánská začátkem července doplní a ovládnou sochy Housenek od Kurta Gebauera a na stříšce nad vchodem bude stát Kůň Barbory Hápalové.
Letošní výstava představí více jednotlivé autory a jejich práce také v nové galerii v bývalých Mariánských kasárnách. Zahajovací vernisáž tam bude 21.7. v 18.00 hodin.
Umění přichází za lidmi do ulic, to je cíl, který přináší nová témata k diskuzi a nové příběhy do našeho uspěchaného racionálního světa s trochou intuice a jiného pohledu na svět očima sochařů. Přinutí nás chvíli se zamyslet, zpomalit a vnímat i jiné věci, než je sledování svých met, úspěchů a nekonečného růstu.