V klášteře budou v pátek sloužit rekviem za Václava Havla

KONDOLENČNÍ LISTINY MĚSTO ZASLALO KANCELÁŘI VÁCLAVA HAVLA

Kondolenční listiny vyjadřující účast s úmrtím prezidenta Václava Havla mohli občané podepisovat před obřadní síní českobudějovické radnice od pondělí do čtvrteční dvanácté hodiny. Ve čtvrtek odpoledne bylo přes dvě stě listin svázáno do dvou knih, které putovaly do Kanceláře Václava Havla v pražské Voršilské ulici.

PREZIDENTA HAVLA PŘIPOMNĚLO JEHO ODCHÁZENÍ, V KLÁŠTEŘE BUDE V PÁTEK SLOUŽENO REKVIEM

V souvislosti s vyhlášeným třídenním státním smutkem za prezidenta Václava Havla utichla na českobudějovické radnici zvonkohra, na půl žerdi jsou staženy státní vlajky na všech budovách magistrátu, Městské policie, příspěvkových či obchodních organizacích města – například Lesy a rybníky města České Budějovice, mateřské a základní školy, domovy pro seniory, Jihočeské divadlo.

Václav Havel v Jihočeském divadle po premiéře své hry Odcházení (19.12.2008)Zrušena byla vystoupení kapely s názvem Soda a Kofola plánované na čtvrteční podvečer na náměstí Přemysla Otakara II. a také premiéra hry Černá komedie v Jihočeském divadle. Kino Kotva zrušilo ve dnech státního smutku všechny své projekce. 

Ve středu 21. prosince město ve spolupráci s Jihočeským divadlem uspořádalo vzpomínkový večer v podobě čteného představení Havlovy divadelní hry Odcházení, jejíž premiéry v roce 2008 se pan prezident osobně zúčastnil.

V pátek 23. prosince v 6.30h bude v klášterním kostele Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí slouženo Rekviem za Václava Havla.

Horké Vaně se ve stejný den uskuteční promítání dokumentů Občan Havel jede na dovolenou (15.00h), Občan Havel (16.30h) a Občan Havel přikuluje (18.30h). Vstup je volný.

Vedení města žádá pořadatele, aby zvážili konání akcí, které by mohly narušit důstojný průběh státního smutku. Občany Českých Budějovic pak prosí, aby v pátek ve 12.00 hodin uctili památku prezidenta Václava Havla minutou ticha.

 

Rekviem za Václava Havla (23.12.2011)

FOTOVZPOMÍNKA: VÁCLAV HAVEL A MLADÍK PROSEBNÍK

Václav Havel v Českých Budějovicích (foto: Bohuslava Maříková)"V úterý 29. května 1990 krátce po šesté hodině večer přijíždí k českobudějovické radnici automobil s prezidentem republiky. Je těžké udržet dav, který se tlačí, aby Václava Havla mohl uvidět zblízka. Když celý průvod přichází k prodejně zahraniční literatury, přeskočí mladý muž zátarasy a padá panu prezidentovi do náruče. V davu zavládne panika. Asi za dvacet minut po incidentu pronese Václav Havel z balkonu domu památkové péče krátký projev a celá delegace odjíždí do Českého Krumlova.

Večer se městem rozšiřuje fáma, že někdo chtěl prezidenta napadnout. Ale fotografie pořízená na místě incidentu dokazuje opak. Mladík prosil. Důkaz o mladíkově nevinně a zároveň unikátní fotografii jsem nabídla Mladé frontě ke zveřejnění. Z redakce mi ale sdělili, že policie nedoporučila fotografii otisknout. Prý by mohla být ohrožena bezpečnost hlavy státu. Ochranka neodvedla nejlepší práci a policie salutovala, místo aby zasáhla.

Fotografii jsem tedy poslala panu prezidentovi Havlovi, který mi za ní poděkoval."

Text a foto: Bohuslava Maříková