Včelaření ve městech je trendem

Včely na střechách plní nejen evropské metropole, ale i řadu dalších měst. Zejména v České republice. Kromě budějovického magistrátu najdete včelí úly i na střeše magistrátu v Plzni a v Brně. Včely mají i v Jihlavě, Mostě, Příbrami, Kyjově, nebo ve Fryštáku.

V Praze se na střechách včelaří celkem na čtrnácti místech. Z nich například v Národním divadle, Rudolfinu, na střechách obchodních center, bank, či veterinární kliniky. Mimo střechy budov najdete v hlavním městě včelí úly i v Divoké Šárce, v Botanické zahradě v Troji, v Hostivařském lesoparku, nebo v Prokopském údolí. Specifickým místem je pak ruzyňské letiště. Tam včely využívají pro biomonitoring ovzduší. Pyl, který nasbírají v okolí letiště, se testuje v laboratořích na obsah těžkých kovů a dalších látek.

Proč je včelaření na střechách tak populární? K úlům je snadný přístup, jsou chráněny před přírodními vlivy, před vandaly a v případě, že je poblíž park, včely mají i snadný přístup k potravě. Včelám také nehrozí otrava chemickými hnojivy a med je stejně kvalitní, jako med venkovský. Pro podporu a propagaci střešního včelaření u nás dokonce vznikl Klub střešních včelařů, ve kterém je členem i naše radnice.

Další zemí, kde se na střechách hojně včelaří už několik let, je Francie. Úly tam najdete na střechách středních škol v řadě měst, na střeše pařížské opery, nebo francouzské tiskové agentury AFP. Včelaří se i v Londýně a dokonce i za velkou louží, v New Yorku. Tam se objevil včelí úl na střeše jednoho z nejluxusnějšího hotelů světa, Waldorf Astoria na Park Avenue.

Zdroj: www.klub-stresnich-vcelaru.webnode.cz, www.hobby.idnes.cz