Veronika Souralová: Makrofotografie včel

Výstava makrofotografií včel od Veroniky Souralové je součástí doprovodného programu k chovu včel na českobudějovické radnici.

Jak jsem se dostala k fotografování včel? To bylo tak: nejdříve jsem se – po vedením otce věnovala mravencům. A zamilovala si je. Z fotografií pak vznikla knížka pro děti Jeden den v mraveništi. Následovali motýli a motýlí kniha Dobrodružství s motýly. V té době se mi už hmyz stal vášní a připadalo mi zcela logické, že bych měla pokračovat fotografováním včel - jenže mi nebylo jasné jak na to. Copak to jde, sledovat jejich život v úlu bez toho, abych pak poštípaná skončila v nemocnici? Teď už vím, že moje obavy byly jen neznalost. Velký dík za to patří ing. Daliboru Titěrovi z Výzkumného ústavu včelařského v Dolu, který mě nechal nahlédnout do úžasného včelího světa a poodhalil mi jeho fungování.

A výsledek? Jsem nadšená a okouzlená. Ve včelstvu, které žije jako jeden velký superorganismus, děje mají pevný řád, dané zákonitosti a principy. Všichni jedinci bez rozdílu se jimi řídí, a tudíž v jejich společnosti vše funguje.

Nám - lidem - nezbývá, než jimi být fascinováni a tiše jim závidět…

Veronika Souralová