Vodáci vyjedou z Budějovic na Prahu

Již tento pátek 17. srpna v 9 hodin odstartuje u Lannovy loděnice v Českých Budějovicích 30. ročník vodáckého maratonu Budějovice-Praha, tentokrát i se zahraniční účastí. Závodníky v nejrůznějších kategoriích čekají tři náročné dny, během nichž po etapách ujedou celkem 180 kilometrů. Tradice závodu sahá až do 20. let minulého století, po jejím přerušení výstavbou vltavské kaskády na konci 50. let byl závod obnoven v roce 2010.

Za oživením tradice a organizací závodu stojí skupina vodáckých nadšenců z kanoistického oddílu SK Sport Zbraslav a jejich přátel.

„Prvního obnoveného ročníku v roce 2010 se účastnilo 27 lodí, loni o dvě více. Letos od Lannovy loděnice vyrazí celkem 36 lodí. Kromě trénovaných vytrvalců se sportovními kajaky, kanoemi a debly na trať vyrazí i amatéři s běžnými loděmi v takzvaných turistických kategoriích. Na trať se vydají i ženy a smíšené posádky. První den urazí závodníci 57 kilometrů z Budějovic do Podolska, druhý den ujedou 81 kilometr do Staré Živohošti a třetí den je čeká 41,5 kilometru do Prahy – cíl je v loděnici AC Sparta Praha v Braníku. Po cestě čeká závodníky celkem jedenáct přenášek na jezech a přehradách a několik občerstvovacích stanic, jež jsme pro ně spolu s noclehem mezi etapami zajistili. Poslední den se souběžně s maratonem pojede od vodní nádrže Slapy doplňkový krátký závod o délce 31,5 kilometru,“ uvedl Michal Odvárko z organizačního týmu.

Letošní příprava závodu již byla jednodušší než v předchozích letech. Závod se již podařilo etablovat, získali jsme zkušenosti i sponzory, díky nimž je organizace méně náročná nejen finančně, za což jim patří velký dík. Letos poprvé navíc na trať vyrazí i zahraniční závodníci, a to z Austrálie, Ruska, Bulharska a Slovenska,“ dodal Odvárko.

Záštitu nad závodem převzal primátor Českých Budějovic Juraj Thoma, který se stejně jako loni ujme startu. „Oceňuji nadšení a nasazení organizátorů, kteří Vltavě vrátili tak zajímavou sportovní událost. Všem závodníkům přeji především úspěšné dojetí a také dobré počasí, které při třídenní jízdě budou potřebovat,“ uvedl primátor Thoma.

Program závodu a další informace včetně výsledků všech předchozích ročníků a podrobností o historii závodu najdete na webových stránkách budejovicepraha.cz.