Výměna trolejbusů a autobusů bude pokračovat do roku 2010

Obnova vozového parku akciové společnosti Dopravní podnik města České Budějovice, která odstartovala v loňském roce nákupem tří nových trolejbusů a pěti autobusů, bude pokračovat až do roku 2010.

„Každým rokem se tak bude průměrné stáří autobusů i trolejbusů ve vozovém parku snižovat,“ zdůraznil náměstek českobudějovického primátora Juraj Thoma (ODS). Uvedl, že výměnu již opotřebovaných vozidel za nová, znatelně pociťují zejména obyvatelé města. V ulicích Českých Budějovic totiž jezdí více moderních typů trolejbusů a autobusů. Ty zvyšují nejen komfort cestování, ale pomáhají i handicapovaným občanům. Všechny nově nakoupené vozy jsou totiž nízkopodlažní.

„Letos dopravní podnik koupil pět trolejbusů a šest autobusů. Tím došlo ke snížení průměrného stáří u trolejbusů z 10,08 v roce 2004 na letošních 9,63 roků. Ještě před dvěma lety nebylo nijak výjimečné, že jsme běžně jezdili trolejbusy starými 15 let, dnes už je v provozu téměř nepotkáme,“ vysvětlil Thoma. Zdůraznil, že dopravní podnik by měl až do roku 2010 koupit každý rok pět nových trolejbusů. Jejich průměrné stáří k tomuto roku by mělo klesnout až na 6,7 roku. Do roku 2010 koupí dopravní podnik také 34 autobusů.

„Pokud bychom k modernizaci vozového parku nepřistoupili, vystavovali bychom se riziku nejen vyšší poruchovosti u starších typů vozidel, ale i snížení komfortu cestování, což by jistě nebyla dobrá vizitka pro město,“ uvedl Thoma.

Obnova vozového parku si vyžádá investici za více než sto milionů korun. V roce 2005 kupoval dopravní podnik mimo jiné šest nových vozů. Projekt podpořila i Evropská unie, když ze strukturálních fondů poskytla 51,15 milionu korun. Zbytek, téměř 17 milionů korun,  zaplatilo město. Letos nízkopodlažní autobusy přišly na 46,74 milionu korun, trolejbusy na 66,45 milionu korun. „Město poskytlo jeden milion korun, dalších deset milionů očekáváme ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Zbytek tvoří vlastní zdroje dopravního podniku a úvěr ve výši 83 milionů korun,“ dodal Thoma.

Autobusy a trolejbusy městské hromadné dopravy přepraví ročně téměř 45 milionů cestujících. Vozy přitom najedou v ulicích jihočeské metropole za stejné období skoro šest milionů kilometrů. Dopravní podnik provozuje celkem 20 linek a ty mají dohromady 374 zastávek na trasách o délce 227,5 kilometru.Náklady na provozování MHD dosáhly v roce 2005 výše 339 370 tisíc Kč. Tržby z jízdného se na  jejich pokrytí podílely částkou 111 177 tisíc Kč.