Vynášení Morany

Statutární město České Budějovice a občanské sdružení TVOR v galerii Pod kamennou žábou

pořádají

VYNÁŠENÍ MORANY
 
 

Kdy: v neděli 17. března 2013 v 15:00 sraz před Galerií Pod kamennou žábou na Piaristickém náměstí

Kde: průvod vyrazí z Piaristického náměstí přes náměstí Přemysla Otakara II., nábřeží Malše, Zlatý most u KD Slavie a zpět 

V neděli 17. března 2013 na Smrtnou neděli v 15:00 hod přijďte vyprovodit spolu s občanským sdružením TVOR zimu z Českých Budějovic. Moranu vyneseme "za hradby města", zapálíme a utopíme v řece Malši a zpět se vrátíme s jarem. Vynášení Morany je starodávný pohanský zvyk, který vypráví o radosti z toho, že končí nadvláda mrazu a hladu a nastupuje nový sluncem prozářený čas.

 Za veselého zpěvu CARMÍNČAT a Vespere Vestis pod vedením Jany Vortnerové a doprovodu muzikantů "Formátu A5" (Jan Kadlec a Tomáš Vávra) vyprovodíme Paní Zimu z Českých Budějovic a společně přivítáme jaro. Nebude chybět ani dobrý čaj pro zahřátí z Dobré čajovny. Průvod vyrazí z Piaristického náměstí na náměstí Přemysla Otakara II. a následně úzkou Solnou branou ke slepému rameni. Poté budeme pokračovat po nábřeží řeky Malše směrem ke Zlatému mostu u KD Slavie, kde Morana před očima diváků bude zapálena a vhozena do řeky. Jako symbol odchodu zimy. Jaro, líto, živou větvičku, symbol života si přineseme do města zpět stejnou cestou na Piaristické náměstí do Galerie Pod kamennou žábou.

Den před vynášením Morany 16. března 2013 mezi 14:00 - 17:00 hod, máme pro Vás připravenou výtvarnou dílnu v Galerii Pod kamennou žábou na Piaristickém náměstí, kde se veselou tvořivou prací připravíme na společný průvod. Během dne pro Vás budou připraveny koláčky od pekařky Mirky. Nejen děti, ale i dospělí si budou moci vytvořit vlastní líto (větvička, která symbolizuje jaro, nový život) a donést tak jaro až domů nebo jarní rozkvetlou korunu, či skřivánka do nedělního průvodu.

Srdečně Vás zveme a těšíme se na Vás. Výtvarný atelier TVOR.