Výstava Znak, pečeť, vlajka a kniha

 

V českobudějovickém Státním okresním archivu bude až do 27. listopadu 2015 k vidění výstava „Znak, pečeť, vlajka. Městská symbolika Českých Budějovic v proměnách času“. Představuje zejména vývoj budějovického znaku, který patří k nejstarším v Čechách.

Městský prapor je doložen dokonce jako druhý roku 1401, starší zmínku má pouze město Stříbro. Kromě historických dokumentů jsou vystaveny různé předměty, často poměrně kuriózní, na nichž se uplatňuje heraldická symbolika. Na výstavě je také představena nově ušitá replika městské uniformy, jak mohla vypadat v 17. století – prameny totiž dokládají, že budějovičtí měšťané při slavnostních příležitostech oblékali stejnokroj v městských barvách. Tehdy ovšem byly budějovickými barvami červená a bílá, zatímco nynější kombinace červené a žluté se začala užívat až po druhé světové válce.

Exponáty lze zhlédnout každý všední den. Zároveň s výstavou se podařilo vydat stejnojmennou knihu, plně barevnou, která přibližuje vývoj budějovické symboliky mnohem podrobněji. Publikace je k dostání v turistickém informačním centru v budově radnice.