Žijeme Londýnem v Českých Budějovicích

 

Do jižních Čech míří kampaň Českého olympijského výboru Žijeme Londýnem.  Veřejnosti přiblíží atmosféru a hodnoty nejvýznamnějšího sportovního svátku na světě a fanoušky podnítí k podpoře českých sportovců přímo v dějišti Her XXX. olympiády v roce 2012.

Slavnostní premiéry se kampaň dočká v Českých Budějovicích v sobotu 4. června od 16 hodin na náměstí Přemysla Otakara II. Její součástí je unikátní výstava fotografií slavných okamžiků z československé a české olympijské historie i speciální edukační program pro žáky základních škol za účasti významných sportovních hostů z regionu. Na konci června do jižních Čech zavítá k propagačním jízdám i londýnský doubledecker.

Vernisáže putovní výstavy, která zůstane na náměstí v centru města po celý týden, se kromě oficiálních představitelů Českého olympijského výboru a Jihočeského kraje zúčastní také bývalí špičkoví sportovci a úspěšní účastníci olympijských her z regionu. Výstavu „Pod pěti kruhy“ tvoří 27 velkoformátových fotografií umístěných na osmi prostorových panelech a mapujících českou olympijskou historii. V rámci výstavy se v samostatném bloku „Legendy a hrdinové“ představí i všech jedenapadesát vítězů olympijských her z období 1924 - 2010, ať už reprezentujících Československo nebo Českou republiku. Výstava se bude konat pod širým nebem, ve večerních hodinách budou panely fotografií speciálně nasvíceny.

Součástí kampaně Žijeme Londýnem je také vzdělávací program pro školáky. Ti se ho v Budějovicích mohou zúčastnit v pondělí 6. června v Kulturním centru Metropol (Senovážné náměstí 2) v čase 9-10 nebo 11-12 hodin. Součástí programu, který moderuje Jaromír Bosák, jsou filmové sestřihy významných okamžiků z olympijské historie, zdravice známých olympioniků, beseda s olympijskou legendou Kateřinou Neumannovou i dalšími předními sportovci z regionu. Pro účastníky je připraven rovněž interaktivní program se znalostními kvízy a soutěžemi z oblasti sportu, zeměpisu, historie, ekologie a zdravého životního stylu. Školáci budou také dlouhodobě soutěžit o účast při televizním natáčení s vybraným reprezentantem v Olympijském magazínu na ČT4 a především o zájezd pro celou třídu na hry v Londýně 2012.

V rámci kampaně bude po jižních Čechách putovat i originální londýnský doubledecker. Ten zavítá na konci června do tří měst Jihočeského kraje. Do Strakonic přijede 23. června (Velké náměstí), 24. června zamíří do Písku (parkoviště u kulturního domu) a 27. června přijede do Tábora (Žižkovo náměstí). V těchto městech bude všem zájemcům k dispozici od 9 do 17 hodin. Doubledecker je vybaven speciální multimediální technikou a představuje komplexní informační základnu o všem, co souvisí s Českým olympijským týmem a olympiádou v Londýně.

Pro všechny, kteří milují sportovní soutěže, bude připraven v těsném sousedství doubledeckeru také veslařský trenažer. Zájemcům se na něm bude měřit vzdálenost dosažená za jednu minutu. Dosažený čas si poté porovnají s rekordním záznamem špičkového českého veslaře Václava Chalupy a ti nejlepší se mohou těšit na drobné suvenýry.

Výstava fotografií, edukační program pro školy i doubledecker se do začátku olympiády v Londýně 2012 do Jihočeského kraje znovu vrátí v příštím roce.

Fanoušci mohou sledovat novinky Žijeme Londýnem na speciálních webových stránkách www.zijemelondynem.cz.