Když se konal první ročník Noci kostelů v roce 2009, zapojilo se do něj jenom pětadvacet z nich v celé republice. Letos připravilo nevšední program 1780 kostelů. V Českých Budějovicích otevře své brány v pátek 23. května v podvečer 15 svatostánků a také sbory sedmi různých křesťanských církví. Příchozím nabídnou prohlídky, přednášky, hudební vystoupení, dětské koutky a samozřejmě také možnost setkání i vzájemných rozhovorů a sdílení neobyčejných zážitků.
„Myslím, že si tam každý najde to své. Například v kostele sv. Václava uslyší liturgické zpěvy, uvidí výstavu ikon a zhlédnout dokument Řeckokatolíci v České republice. Meditovat slovem i hudbou mohou návštěvníci v evangelickém kostele, kde je také připravena škola zvoníků i povídání o včelách na kostelní půdě. Husův sbor nabídne komentář k dílu sochaře a největší osobnosti českého secesního symbolismu Františka Bílka a zpívání pro radost. Písňové doteky evangelické spirituality budou znít v kapli Teologické fakulty Jihočeské univerzity a jistě zaujme i přednáška Kostel jako setkávání božského a lidského. Koncert pěveckého sboru BELLA MUSICA má v programu kostel sv. Jana Nepomuckého. Kostel Panny Marie Růžencové, jehož interiér patří mezi nejvýznamnější ukázky tzv. beuronské umělecké školy v Čechách, umožní netradiční podívanou vleže, protože na přechodnou dobu odstraní několik lavic a místo nich dá karimatky. Prohlídky v netradičním čase mají mnoho příznivců. Cestu do sakrálních staveb doprovází magické kouzlo, usebrání, zamyšlení, zastavení i zjištění, že dar víry v různých podobách je možný úplně pro každého,“ říká primátorka Dagmar Škodová Parmová, která nad touto akcí s radostí převzala záštitu a zároveň poděkovala všem, kteří pěkný program připravují.