České Budějovice nejlepším městem pro podnikání v kraji

Týdeník Ekonom vyhlašuje již patnáctým rokem srovnávací výzkum Město pro byznys, který hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí s rozšířenou působností v České republice. Do výzkumu se jednotlivá města nepřihlašují, ale jsou zařazena automaticky. České Budějovice vyhrály první místo ze 17 hodnocených v rámci Jihočeského kraje. Za nimi se umístily Trhové Sviny a Tábor.

"Potěšilo mne a překvapilo vítězství v kraji, kterého jsme dosud v tomto výzkumu nedosáhli. Rovněž značný skok, kdy se Budějovice posunuly v hodnocení ze čtrnáctého místa na první pozici oproti předchozímu ročníku. Již léta podporujeme činnost Jihočeské hospodářské komory, která organizuje setkání zástupců města s členy komory. Rovněž ve spolupráci s hospodářskou komorou pravidelně navštěvuji jihočeské firmy, ať už ty zavedené velké společnosti nebo začínající na trhu a řešíme jejich problémy. V rámci našich rozvojových projektů pak spolupracujeme s řadou místních společností i vysokými školami. Klíčové jsou aktuálně zejména dopravní stavby a rekonstrukce objektů ve vlastnictví města. Místní  firmy se zapojují do kulturního i sportovního života ve městě, podporují neziskové organizace, ale pomocnou ruku poskytly i v době covidu a uprchlické krize. Toho si velice vážím, protože bez vzájemné podpory, komunikace a spolupráce by nebyl ani rozvoj života ve městě," uvedl primátor Jiří Svoboda.

Analytici z výzkumu hodnotí 28 kritérií rozdělených do dvou hlavních kategorií, a to v rámci podnikatelského prostředí a přístupu veřejné správy.

"Krajské město nabízí kvalitní podnikatelské prostředí s rychlým aktuálním rozvojem. Počet právnických osob i počet všech ekonomických subjektů je v Českých Budějovicích v přepočtu na obyvatele v TOP 10 dokonce celorepublikově. Rovněž počet živnostníků je zde v rámci Jihočeského kraje nejvyšší. Podíl firem, které zaměstnávají více než 250 lidí, je v přepočtu na celkový počet ekonomických subjektů v Českých Budějovicích v rámci kraje nadprůměrně. Také například dobíjecích stanic pro elektromobily je v jihočeské metropoli čtvrtý nejvyšší počet v celé České republice. Magistrát vynakládá dostatečné finanční prostředky zejména na kulturu a veřejnou dopravu. Podnikatele může potěšit, že město udržuje na přijatelné úrovni daň z nemovitosti, radnice se může pochlubit také vysokou likviditou," řekl při včerejším předání ocenění na radnici David Pavlát, Project Director výzkumu Město pro byznys.

 

Stránka byla upravena uživatelem Renáta Kollarczyková, 3. 6. 2022.