Jak nachytat dešťovku

Město České Budějovice podpořilo grantem v rámci svého dotačního programu na podporu ochrany životního prostředí projekt pro základní školy s názvem „Jak nachytat dešťovku“. Jeho cílem je motivovat žáky k úsporám vody a využívání dešťové vody a seznámit je s pojmem virtuální voda, která se spotřebovává při výrobě produktů a na pěstování plodin. Sice nemusí být v produktech přímo obsažena, ale její spotřeba zatěžuje životní prostředí.

Děti při zábavných workshopech provází virtuální žížala dešťovka. Společně se seznámí s koloběhem vody v přírodě a s možnostmi úspor doma i ve škole. Při pokusech si děti vyrobí mechanický vodní filtr, aby pochopily, jak funguje mechanická čistírna vod. Na závěr dostane škola sud na dešťovou vodu, kterou bude možno zalévat školní zahradu.

„Do projektu se přihlásily Základní školy pro sluchově postižené, Máj, Bezdrevská, Nerudova a T. G. Masaryka. Celkem se uskuteční deset workshopů a věřím, že si děti odnesou mnoho užitečných rad a také nová poznání,“ říká náměstkyně primátorky Zuzana Kudláčková.

Projekt realizuje spolek Energy Centre České Budějovice. Ten funguje jako bezplatné a nezávislé poradenské středisko v oblasti úspor energie. První z workshopů se uskutečnil v pátek 6.října v ZŠ Bezdrevská i za účasti školáků z Freistadtu. Všichni tak společně hledali možnosti úspor dešťovky. Obě školy mají navíc rozšířenou výuku hudební výchovy, tak si děti na závěr zamuzicírovaly. Na další poučné setkání se české a rakouské děti mohou těšit 12. října v Základní škole Nerudova.

Stránka byla upravena uživatelem Jana Novotná, 9. 10. 2023.