Komise bude řešit celou metropolitní oblast

Otázky rozvoje krajského města bude nově řídit komise, která bude vůbec poprvé vnímat České Budějovice jako metropolitní aglomeraci. Deklarovaná úzká spolupráce vedení města a kraje je jasnou prioritou současné koalice a podle jejích zástupců i cestou k tomu, aby se Budějovice jako metropolitní město mohly konečně rozvíjet systematicky. Spolupráci na obou úrovních bude zastřešovat Komise pro rozvoj metropolitní oblasti České Budějovice v jejímž vedení jako předseda zasedne renomovaný architekt Martin Krupauer. Komise bude poradním orgánem rady města v zásadních otázkách urbanismu, územního plánu, rozvoje a spádové metropolitní oblasti.
„Nelze vnímat České Budějovice jen jako krajské město, ale skutečně jako aglomeraci, kde dnes v dojezdové vzdálenosti 20 minut je téměř stovka obcí. Tamní občané jezdí pravidelně do Budějovic za prací, studiem a každodenními aktivitami. To má dopad na dopravní zátěže, veřejnou dopravu, ale i řadu dalších oblastí. Proto chceme, aby rozvoj aglomerace byl vždy vnímán jako celek. Kraj v tom může hrát zásadní roli a já dlouhodobě tvrdím, že taková spolupráce tady chyběla a jsem rád, že se nám daří ji zavést,“ upřesňuje jihočeský hejtman Martin Kuba. Rada města oslovila architekta Martina Krupauera, který má renomé na republikové a zahraniční úrovni, je to odborník, Jihočech a své město dokonale zná a má další zkušenost z úspěšného působení v čele komise hlavního města Prahy pro přípravu Vltavské filharmonie. Jednoho z největších projektů, který je v současné době v České republice v přípravě. „České Budějovice i okolí mají úžasný potenciál pro kvalitní život. Oproti porevolučnímu nadšenému období však město přešlapuje, stagnuje a hrozí mu ztráta přitažlivosti a konkurenceschopnosti. Mít možnost vnímat a řešit město se svým okolím jako jeden celek, přirozenou aglomeraci je velká příležitost pro rozvoj celé oblasti. Budějovice se mohou stát jedním z nejúspěšnějších regionálních center v naší zemi. Chtějme, aby „bavily“ své občany, sousedy i návštěvníky. Chtějme, aby se staly výrazným, přitažlivým středoevropským regionálním centrem. Je pro mne velkou výzvou mít možnost se i tímto způsobem na jejich rozvoji spolupodílet. Rád bych jim, ale i kraji vrátil něco z toho, co jsem měl možnost se ve svém profesním životě ve světě naučit,“ říká Martin Krupauer. Zástupci koaličních stran projednali formát komise s opozicí a shodli se, že by měla být apolitická a měli by ji tvořit odborníci z různých oblastí, nominovaní jednotlivými politickými kluby. Odborné podklady by měli zajišťovat pracovníci odboru územního plánování magistrátu a odboru regionálního rozvoje krajského úřadu. „Už za prvních pár měsíců na pozici náměstka mohu potvrdit, že většina těch větších projektů, které ve městě musíme realizovat, má dopad na širší okolí. Tím, jak se město i obce rozrůstají, tak někde dochází i k fyzickému překryvu projektů města s katastry jiných obcí. Bavit se třeba o propojení z ulice Milady Horákové až na silnici I/3 na Krumlov a Kaplici prostě nelze bez obce Litvínovice do jejíhož katastru se stavba dostává. Přitom jde o městský dopravní okruh. A to je jen jeden příklad z mnoha. Chceme nastavit spolupráci tak, aby se město opravdu rozvíjelo a komunikovalo s obcemi a využít výhodu toho ,co dnes na jihu Čech máme, tedy velmi úzké spolupráce města a kraje,“ uzavírá náměstek primátorky Lubomír Bureš.

Rodilý Budějovičák Martin Krupauer vystudoval fakultu stavební na ČVUT a architekturu na AVU v Praze. Od roku 1989 vedl spolu s Jiřím Stříteckým ATELIER 8000 se sídlem v Českých Budějovicích a pobočkou v Praze. Od roku 2012 vede atelier sám. Je hostujícím architektem Slovenské komory architektů, přednáší o architektuře a regionálním rozvoji v Praze, Českých Budějovicích a opakovaně byl členem mezinárodních porot architektonických soutěží. Pracuje v Česku i v zahraničí. Mezi jeho nejznámější projekty patří například Stará celnice, Forum Karlín, československá obchodní banka, BB Centrum, Pavilon T českobudějovického výstaviště, Vltavská vodní cesta, ale i revitalizace jezera Medard na Sokolovsku, koncept chytré čtvrti Špitálka v Brně, či revitalizace turistické střediska Cape Smokey v Novém Skotsku v kanadské provincii.

Stránka byla upravena uživatelem Petr Ferebauer, 17. 3. 2023.