Matematického šampióna přijal náměstek

Jedenáctiletý Petr Beran, žák českobudějovické Základní školy Máj II, se stal nejlepším řešitelem 14. ročníku Logické olympiády 2021 v kategorii 3. – 5. třída. Finále této soutěže pořádané Mensou ČR se uskutečnilo v dubnu letošního roku v Praze a bylo odložené o téměř šest měsíců z důvodu pandemie Covid-19.

Matematický talent se u něj projevil už v první třídě na základní škole. „Od narození je to velmi zvídavý chlapec, díky jeho všetečným otázkám se neustále učíme i my,“ říkají s úsměvem rodiče malého Petra.

Konkrétní představu o svém budoucím směřování zatím nemá, ale jeho momentálním snem je stát se konstruktérem lega. V loňském roce se stal i členem dětské Mensy České Budějovice pod vedením Marty Frydrychové, kde navázal kontakty se stejně nadanými dětmi. Mezi jeho záliby patří kromě matematiky ještě deskové a karetní hry, věnuje se i parkouru.

Malého nadějného počtáře přijal na radnici náměstek primátora Tomáš Chovanec. „Jako o pár let starší mensan bych chtěl mladšímu kolegovi srdečně pogratulovat k jeho úspěchu. Vítej u nás! Jedním z dárků, které jsme pro něj připravili, je i kniha o osobnostech Českých Budějovic a je docela možné, že jednou se takovou významnou osobností našeho města stane i on,“ říká náměstek.

V Českých Budějovicích je hlášeno celkem 75 členů Mensy, z toho jde o 17 dětí a 58 dospělých.

Mensa České republiky je nezávislá a nezisková organizace, na území ČR byla založena psycholožkou Hanou Drábkovou na jaře roku 1989. Členem Mensy se může stát každý, kdo dosáhne v testu inteligence výsledku mezi horními dvěma procenty celkové populace. I když je Mensa zaměřena především na podporu nadaných dětí a rozvoj svých členů, nabízí mnohé aktivity širší veřejnosti.

Stránka byla upravena uživatelem Jana Novotná, 20. 6. 2022.