Město České Budějovice se připravuje na pomoc

Aktuální vojenský konflikt na Ukrajině po napadení Ruskem vyvolal masivní uprchlickou vlnu směřující do sousedních zemí. V těchto dnech přijíždějí také do České republiky první ukrajinské rodiny, ženy s dětmi a senioři, kteří většinou směřují ke svým ukrajinským příbuzným a známým žijícím u nás. Očekává se ale příchod také osob, které zde žádné zázemí nemají a jsou již na cestě. Například během neděle dorazí zhruba stovka uprchlíků do Hluboké nad Vltavou z partnerského ukrajinského města. Pro většinu z nich má Hluboká ubytovací kapacity zajištěny.

Situace je vážná a předpokládáme, že i do Českých Budějovic a okolí budou směřovat desítky, možná stovky rodin, o které se bude třeba postarat. Proto jsem na nedělní dopoledne svolal krizový štáb města a zástupce zde působících neziskových organizací, abychom si vzájemně sdělili své možnosti poskytované pomoci a svou činnost vzájemně koordinovali. Vůle našich občanů pomáhat válkou postižené zemi a prchajícím je velká a v rámci ORP České Budějovice je potřeba řídit centrálně veškeré aktivity tak, aby byly skutečně efektivní,“ sdělil na úvod primátor a předseda krizového štábu Jiří Svoboda.

Prvotní pomoc, kterou příchozí budou potřebovat, je zejména ubytování, strava, zdravotnická a sociální péče. Městská společnost Správa domů dává k dispozici 15 bytů různých velikostí. V těchto dnech se ještě dovybavují nábytkem a dalším potřebným zázemím.  

Dopravní podnik města má připraven zájezdový autobus, který může v řádu několika hodin kdykoli vyjet na slovensko-ukrajinské hranice a přivézt skupinu lidí v nouzi. Připraveny jsou i naše terénní sociální pracovnice, které mohou poskytnout pomoc rodinám se začleněním do života v našem městě,“ uvedl primátor.

Jednání se zúčastnili také zástupci Nábytkové banky Jihočeského kraje, Potravinové banky Jihočeského kraje z.s., ADRY, Oblastního spolku Českého červeného kříže, Jihočeské hospodářské komory, městské policie a Diecézní charity.

Tyto organizace mohou poskytnout práci osvědčených dobrovolníků, skladové prostory, tlumočníky, materiální pomoc, psychosociální pomoc, navíc dlouhodobě spolupracují s dalšími organizacemi na Ukrajině, ale především mohou s městem spolupracovat na vybudování potřebného zázemí příchozím rodinám, zorganizovat sbírku i distribuci materiální či potravinové pomoci potřebným.

Formulář nabídky humanitární pomoci - Jihočeský kraj: https://1url.cz/xKnLH

Formulář nabídky ubytování - Jihočeský kraj: https://1url.cz/kKY7Z

Pro občany, kteří se chtějí dobrovolně zapojit do pomoci nabídkou volné ubytovací kapacity, je k dispozici od 28. 2. 2022 telefonní linka na krizové řízení 702 168 593, každý den od 8 do 18 hodin a e-mail krizovy.stab@c-budejovice.cz

Nábytková banka Jihočeského kraje provozuje sběrné místo materiální pomoci na adrese Vrbenská 2082 (areál Techmatu, sklad č. 5) v pracovní dny od 8 do 15,30 hodin.

Telefon: 774 093 364

Potřebné jsou zejména:

  •  matrace, postele, dětské postýlky
  • stoly, židle, dětské židle,
  • ložní prádlo, ručníky, deky, přikrývky, dětské ložní prádlo
  • nádobí, hrnce, pánve, příbory, talíře, utěrky
  • technika – pračky, lednice, mikrovlnné trouby, varné konvice, žehličky

Za veškerou pomoc všech, kterým není osud lidí zasažených válkou lhostejný, děkujeme.

 

Stránka byla upravena uživatelem Josef Šmejkal, 1. 3. 2022.