Město řešilo problematiku uprchlíků z Ukrajiny

Primátor Jiří Svoboda svolal na středu 16. března pokračování jednání Krizového štábu ORP České Budějovice. Hlavním tématem byla  pomoc přicházejícím ukrajinským rodinám, většinou ženám s dětmi. Registrací v Krajském asistenčním centru pomoci v Plané již prošlo přes 6 500 lidí, přičemž 2 000 z nich bylo ubytováno v rámci ORP České Budějovice. Většina ale našla zázemí u svých příbuzných a známých, kteří zde již žijí. Město ve svých bytech umístilo zatím 53 osob a hledá další kapacity, k dispozici je i rekreační objekt města na Šumavě, který poskytne 20 lůžek.

Ubytování, umístění dětí do školek a škol, sociální péče, doprava do registračního centra, využívání městské hromadné dopravy pro uprchlíky z Ukrajiny zdarma i provoz našeho místa pro přijímání materiálních potřeb. To jsou nyní hlavní priority, které řešíme na krizovém štábu se zástupci dopravního podniku, Správy domů, hasičů, městské policie a příslušných odborů magistrátu. Mám radost z pozitivní zprávy, že jedna z ubytovaných ukrajinských žen, která k nám dorazila ve vysokém stupni těhotenství, už porodila minulý týden v českobudějovické nemocnici zdravou holčičku,“ uvedl Jiří Svoboda.

Pracovnice sociálního odboru města navštěvují ubytované ukrajinské rodiny, probírají s nimi jejich potřeby, doprovází je na úřady, zprostředkovávají potravinovou pomoc, či pomáhají s vyřizováním administrativy.

Trvanlivé potraviny a hygienické potřeby, které občané přivážejí darem do areálu bývalých Žižkových kasáren, kde město provozuje místo pro příjem potravinové a hygienické pomoci, přebírá Český červený kříž. Jsou z nich připravovány balíčky pomoci, které dostávají registrovaní Ukrajinci v Krajském asistenčním centru na letišti v Plané.  

Pro ukrajinské děti školního věku byly zatím otevřeny dvě třídy v ZŠ Nová, kam se přihlásilo 117 dětí, ale kapacita této školy nebude stačit,“ řekl náměstek primátora Tomáš Chovanec. Volné třídy nabídla i ZŠ Máj II a mateřská škola Větrná či ZŠ Rudolfovská. „Město nyní pracuje také na využití volných prostor v KD Slavie, kde by do doby zahájení připravované rekonstrukce mohla fungovat například dětská skupina,“ zmínil Tomáš Chovanec.

Rada města doporučila zastupitelům vyčlenit v první fázi částku 5 milionů korun z rezervy městského rozpočtu na řešení situace s rostoucím počtem uprchlíků v rámci ORP České Budějovice. Zmiňovanou částku budou schvalovat zastupitelé na svém jednání v pondělí 21. března 2022. Finance mají pokrýt příspěvky pro školy v souvislosti s vyšším počtem dětí ve třídách, ubytováním, dopravou v MHD a dalšími.

 

Stránka byla upravena uživatelem Josef Šmejkal, 17. 3. 2022.