Město rozšiřuje svou pomoc válečným uprchlíkům

V pátek 4. března svolal primátor Jiří Svoboda pokračování jednání krizového štábu ORP České Budějovice. Od půlnoci ze čtvrtku na pátek byl vyhlášen v zemi nouzový stav související s uprchlickou vlnou z válkou postižené Ukrajiny.

Primátor informoval členy štábu o provozu Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině na letišti v Plané. Jen v první den provozu zde bylo registrováno více než 300 osob. Po celých 24 hodin je zde k dispozici noclehárna a herna pro děti, hygienické zázemí, možnost občerstvení.

Město pro zjednodušení dopravní obslužnosti příchozích občanů z Ukrajiny zavedlo kyvadlovou autobusovou dopravu od hlavního vlakového nádraží přes zastávku na Mariánském náměstí na letiště a zpět, a to denně od 7 do 19 hodin. Pro prvotní zásobování nově příchozích rodin zřídilo město také sklad materiálních potřeb, zejména potravin a drogistických potřeb, v areálu bývalých Žižkových kasáren, který je otevřen v pracovní dny od 9 hodin (více informací na webu města).

Městské byty, které jsme vyčlenili pro potřeby ukrajinských žen s dětmi a seniorů se již pomalu zaplňují. Na cestě k nám jsou již domluvené další rodiny, takže během víkendu byty obsadíme,“ řekl primátor a předseda krizového štábu Jiří Svoboda.

Město pro další fázi ubytování poskytne svůj rekreační objekt na Šumavě, který nyní prochází rekonstrukcí a zhruba za dva až tři týdny jej začleníme do evidence ubytovacích kapacit kraje. Celkově je zde k dispozici 20 lůžek. V případě potřeby kraje můžeme poskytnout naše zaměstnance na pomoc se zajištěním chodu registračního centra na letišti,“ uvedl primátor.  

Foto: archiv DPMCB, kyvadlový autobus k letišti pro ukrajinské občany

Podrobné informace k autobusové lince na webu Dopravního podniku města.

 

Stránka byla upravena uživatelem Josef Šmejkal, 4. 3. 2022.