Město vloni opravovalo i rozkvétalo

O všem, co se vloni podařilo dokončit v oblasti veřejného prostoru ve městě a jaké jsou plány na letošek s náměstkem primátora Ivo Moravcem.

Do Vaší gesce patří, kromě jiného, i odbor správy veřejných statků. Zjednodušeně řečeno je to téměř vše, co občany ve městě v každodenním životě obklopuje, co ve svém okolí využívají.

Je to tak, spektrum je velice široké. Spadají tam například organizace města, chodníky, mosty, lávky, veřejná zeleň, brouzdaliště, sochy, dětská hřiště, mlžítka, čistota, odpady, autovraky, psí parky, ale třeba i oprava válečných hrobů. Ve výčtu bych mohl pokračovat ještě dlouho.

A co se tady povedlo v loňském roce?

Tak třeba po mnoha letech to byla oprava mostu v ulici Karla IV. za 5,5 milionu korun. Kolemjdoucí zde možná zaujme nové ručně kované zábradlí místo původního trubkového. Dílčí obnovy byly realizovány i na Zlatém a Dlouhém mostě, dále oprava hráze Haklovského rybníka za 2,5 milionu a obnova komunikace v Puchmajerově ulici za 5 milionů. Město zkrášlily nové květinové záhony a výzdoba mostů, což lidé kvitují s velkým potěšením. I letos budeme vysazovat další stromy, keře či trvalkové záhony a máme ambici být rozkvetlým městem, což je i název soutěže, kterou každoročně pořádáme pro pěstitele předzahrádek a balkonových výzdob. Ke zkrášlení veřejného prostoru přispěla také instalace opraveného a osvětleného sousoší Řeky u Dlouhého mostu. Před koncem roku jsme otevřeli nové dětské hřiště, které dělá radost zejména dětem ze Zavadilky a sídliště Máj v blízkosti Lišovského rybníku. O různých drobnějších opravách dalších míst ani nemluvě.

Před Poliklinikou Sever jsou od loňska instalovány podzemní kontejnery na tříděný odpad. Jak se osvědčily?

Myslím, že ke spokojenosti občanů. Pojmou velký objem odpadu,  brání zápachu, odpad nepoletuje okolím. Ještě musíme vyladit designovou úpravu, aby zabránila „podpisu“ vandalů. Ve výstavbě nových kontejnerů pod zemí budeme letos pokračovat v Havlíčkově kolonii u točny MHD. A od jara začne fungovat novinka v podobě stabilního sběrného dvora v areálu Jihočeského letiště.

Ve výčtu jste zmínil i válečné hroby, můžete to nějak upřesnit?

Na hřbitově sv. Otýlie jsme v loňském roce postupně opravili válečné hroby, tedy pomník obětem 1. světové války, památník Rudoarmějců a válečný hrob – francouzské oddělení. Připadá nám slušné vrátit jim důstojnost. Kromě zmíněných prošel velkou opravou na zdejším hřbitově také společný hrob prvního ředitele Gymnázia v České ulici Mathiase Kocha a Johanna Lampla. Renovaci hrobu této významné osobnosti podpořil kraj, město a rodina z Mnichova. Na údržbě se i do budoucna budou podílet studenti tohoto gymnázia. Ještě bych v této souvislosti zmínil znovuodhalení památníku parašutisty Antonína Ježka z roku 1925 nově instalovaného v parčíku v Branišovské ulici.

Jaké jsou plány pro rok 2022?

Těch má odbor správy veřejných statků poměrně dost. Nejdražší bude pravděpodobně oprava mostu v Nádražní ulici, kde je předpoklad 13 milionů korun, dále kompletní oprava chodníku v Nové ulici za 4 miliony a už zmiňovaná stavba podzemního kontejneřiště v ulici Karla Buriana v Havlíčkově kolonii. Tam je předpoklad investice 1,5 milionu korun. Zvelebování města je permanentní proces a věřím, že si toho lidé všimnou a že každý rok v Budějovicích něco pěkného přibude.“