Ve dnech 2. až 20. září 2024 se uskuteční mezinárodní cvičení Ample Strike 2024, kterého se kromě AČR účastní armády Belgie, Dánska, Estonska, Itálie, Litvy, Německa, Nizozemí, Polska, Rumunska, Slovinska, Spojených států amerických, Velké Británie a Finska v roli pozorovatele. Cvičení se zúčastní na 500 vojáků, z toho cca 200 zahraničních.
Vojáci budou cvičit ve Vojenských újezdech Boletice a Libavá, na 21. základně taktického letectva Čáslav a letišti České Budějovice. Letové úsilí je plánováno v pracovních dnech v čase od 08.00 do 23.00 hodin. Odlety, přílety nebo přesuny letecké techniky mezi výcvikovými prostory se mohou uskutečnit i mimo uvedené časy. Lety v nočních hodinách budou omezeny
na minimum.
Hlavním cílem cvičení bude sladění činnosti předsunutých leteckých návodčí s osádkami letounů i vrtulníků a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí, procvičení přímé letecké podpory a schopností hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám (Host Nation Support). Dalším úkolem bude provedení tzv. letištního manévru formou vyvedení roje letounů L-159 ALCA na nevojenské letiště, a působení z něj. Dále začlení jednotky aktivní zálohy do úkolového uskupení a procvičení činnosti Force Protection. Vůbec poprvé se mezinárodního cvičení zúčastní piloti aktivní zálohy na palubě českých vrtulníků
Mi-17 z Centra leteckého výcviku Pardubice.
„Roj letounů L-159 ALCA přeletí na českobudějovické letiště ve čtvrtek 5. září a ještě ve stejný den se v odpoledních hodinách uskuteční jeho první letová akce. Provoz letounů bude zabezpečovat personál v počtu cca 80 osob, který se na letiště začne postupně přesouvat od pondělí 2. září. Přesun techniky zpět na mateřskou základnu je plánován na 19. září.,“ sdělil ředitel cvičení plukovník gšt. Michal Kudyn.
Z letecké techniky se kromě českých L-159 ALCA, Mi-17, Mi-171 a CASA C-295 zúčastní slovinské letouny PC-9, německé Eurofighter Typhoon s podporou A-400 zajišťujících doplňování paliva ve vzduchu a PC-9, nizozemský letoun L-39, litevský vrtulník Mi-8T
a rumunské vrtulníky IAR-330 Puma. Ty se cvičení zúčastní poprvé. Spojené státy americké avizují účast bezpilotního letadla MQ-9 Reaper.
S velkou aktivitou letadel a vrtulníků bude spojena i zvýšená celková hluková zátěž ve standardně publikovaných TRA/TSA, tedy ve vzdušném prostoru určeném pro pravidelný letecký výcvik. „Za zvýšenou hlukovou zátěž se proto omlouváme a zároveň děkujeme za pochopení. Cíle tohoto cvičení jsou pro udržení našich schopností velmi důležité,“ uvedl plukovník gšt. Kudyn.
Bližší informace o cvičení budou průběžně zveřejňovány na facebookových a webových stránkách 21. základny taktického letectva Čáslav www.afbcaslav.army.cz a Ministerstva obrany www.army.cz.
Kontaktní osoba: kapitánka Hana Havrdová, vedoucí tiskového střediska JMIC , tel.: 602 440 465, e-mail: 21ztl@army.cz.
FOTO: © Milan Nykodym, Czech Republic