Na likvidaci škod po vichřici město intenzivně pracuje

Na odstraňování následků bouře z 8. července 2021 se intenzivně pracuje prakticky od chvíle, kdy to povětrnostní podmínky umožnily, tedy od čtvrtečních nočních hodin. Do odstraňování byly zapojeny jednak složky IZS a dále firmy, které disponují technikou a proškolenými zaměstnanci.

Práce pokračovaly přes víkend a vzhledem k velkému množství popadaných stromů není možné přesně stanovit, kdy budou ukončeny. Od dnešního dne tj. 12. července se do likvidačních prací zapojily další českobudějovické firmy, které nabídly svoji pomoc. V současné době se pracuje v lokalitách Stromovka, Jiráskovo nábřeží, park Staroměstská, Háječek. Z větší části nebo zcela úplně již byly práce ukončeny třeba v parku Na Sadech, v Rožnově, v parku Dukelská i podél Lidické třídy,“ uvedl k aktuálnímu stavu 1. náměstek primátora Juraj Thoma.

Postupně dochází k posuzování nebezpečnosti jednotlivých označených či nahlášených stromů, například v Prachatické ulici na sídlišti Máj. Přednostně jsou káceny a odstraňovány právě stromy, které jsou označeny jako nebezpečné. Proto je stále v platnosti výzva z pátku 9. července, kdy je potřeba věnovat zvýšenou pozornost při nutném pohybu v prostoru pod stromy a co nejvíce omezit pohyb v parcích, které ještě nebyly po bouři ošetřeny,“ upozorňuje vedoucí odboru správy veřejných statků Tomáš Kubeš.

Velká část stromů byla poškozena a nedošlo k jejich úplnému vývratu. Tyto stromy budou dodatečně posouzeny odborníky a bude stanoven postup při jejich zachování či odstranění. Nové škody na majetku města naštěstí zjištěny nebyly. Jedinou komplikací, která brání rychlému uklizení a vyřešení celé situace, je velké množství a rozsah, jakým bylo území Českých Budějovic zasaženo.

Vývrat stromu na hřbitově Otýlie - památník Rudoarmějců

 

Stránka byla upravena uživatelem Josef Šmejkal, 12. 7. 2021.