Opravy vojenských hrobů pokračují

V létě 2021 byly zahájeny restaurátorské práce na Památníku Rudoarmějců. „Opravilo se spodní odvodnění, kompletní očistou prošly žulové prvky a plato před památníkem se vyrovnalo. Došlo i na obnovu zlaceného písma. Zároveň se začalo pracovat na Památníku padlých v I. světové válce. Plastika včetně žulových bloků byla vyčištěna, nápis zvýrazněn a kolem pomníku jsou vysázeny nové keře. Na místě je nyní také informační deska upozorňující kolemjdoucí, že zde v období od roku 1914 až do 60.let 20. století bylo vojenské oddělení, kam byla uložena těla více než 1000 vojáků i legionářů, kteří zemřeli v českobudějovické vojenské nemocnici. Jejich náhrobky byly odstraněny a celá plocha zatravněna, později tady byla zřízena rozptylová loučka,“ připomíná náměstek primátora Ivo Moravec.

Kompletní rekonstrukce se týkala i dvou hrobů ve francouzském oddělení, konkrétně protifašistických odbojářů Pierra Kaana a Paula Beureta. Tito Francouzi, ale i jiní, byli osvobozeni z vlaku smrti českými partyzány a Ruskou osvobozeneckou armádou u Velešína dne 8.5.1945, o čemž pojednává dokumentární film Vlak smrti – cesta za svobodou. Popisuje cestu více než čtyř tisícovek vězňů z litoměřického koncentračního tábora a dalších koncentráků na území Třetí říše ve vlaku, který vyjel v polovině dubna 1945 z Litoměřic a jehož cesta skončila 8. května v jihočeském Velešíně.

Na českobudějovických hřbitovech, které jsou ve správě Pohřebního ústavu města, je evidováno celkem 7 válečných hrobů. Čtyři nově obnovené budou oficiálně předány městu zhotovitelem za účasti restaurátorů, architekta, pracovníků Památkového a Pohřebního ústavu v pátek 26. listopadu v 10.00 hodin na hřbitově sv. Otýlie. V obnově ostatních vojenských hrobů bude město pokračovat.

 

 

Stránka byla upravena uživatelem Josef Šmejkal, 25. 11. 2021.