Partnerská města si předávají zkušenosti s pomocí uprchlíkům

Situace na Ukrajině se výrazně promítá do běžného života lidí v řadě zemí. Své o tom vědí zejména sousední státy, kam míří především matky s dětmi. Vedle mnoha měst Evropy jsou na jejich cestě za bezpečím také České Budějovice. Již od prvních dnů války se město aktivně zapojilo do pomoci běžencům. „Poskytujeme maximální součinnost řadě organizací pečujícím o ně, zajišťujeme ubytování, stravu, sociální péči, podařilo se nám už otevřít třídy na základní i mateřské škole a samozřejmě připravujeme kapacity pro umístění dalších dětí,“ uvedl primátor Jiří Svoboda. Pro krytí části nákladů spojených s touto pomocí narůstajícímu počtu uprchlíků navrhuje rada zastupitelstvu města schválit 5 milionů korun z rozpočtové rezervy.

V podobné situaci jako krajská metropole se ocitají i její některá partnerská města. Slovenská Nitra se potýká zejména s velkým přílivem občanů Ukrajiny přesahující ubytovací kapacity a možnosti města. Stejně jako České Budějovice otevřela Nitra sklad materiálních potřeb, kam lidé přinášejí převážně potraviny a hygienické potřeby.

Pasov prozatím zprostředkovává uprchlíkům z Ukrajiny privátní ubytování. Vedení města se však připravuje na to, že jich přijde mnohem více, a vybavuje městské haly potřebným zařízením. Se začleněním uprchlíků do běžného života mají pasovští letité zkušenosti.

Podobné problémy řeší i rakouský Linec. Poskytuje ubytování v rámci svých možností a na mnoha místech tam vznikla zásobovací centra cílené pomoci. Jejich partnerským městem je Záporoží, kam už poslali potřebné vybavení a zdravotnický materiál. Zorganizovali sbírku a z vybraných peněz nakupují další potřebné věci.   

„Poskytli jsme městské byty a k dispozici dáváme také rekreační zařízení na Šumavě. Hned v prvních dnech války jsme zřídili sklad materiálních potřeb. Všichni se snažíme pomáhat. Češi jsou velmi solidární a patří jim velké poděkování,“ dodal primátor Jiří Svoboda.

Stránka byla upravena uživatelem Josef Šmejkal, 15. 3. 2022.