První byty dostanou přednostně zdravotně postižení

Skupina pěti neslyšících ukrajinských uprchlíků přijíždí do Českých Budějovic. Jedná se o ženy a dvě děti, které jsou v kontaktu s českou komunitou neslyšících, jež jim zorganizovala pomoc.

Dorazí k nám ve čtvrtek v dopoledních hodinách a přes českého zástupce spolku neslyšících je s nimi ve spojení naše koordinátorka pro neziskové organizace a oddělení krizového řízení,“ sdělil primátor Jiří Svoboda.

Ke komunikaci s nimi budeme využívat tlumočnici do českého znakového jazyka, kterou město řadu let zaměstnává. Pro tuto skupinu máme připraveno ubytování v jednom z patnácti vyčleněných bytů pro ukrajinské uprchlíky. Vedle toho řešíme i další možnosti, jak jim pomoci. Velkou oporu jim poskytne budějovická komunita neslyšících. Dobrou zprávou je, že i další maminku s postiženým dítětem se nám také podařilo ubytovat. Stejně tak paní ve vysokém stupni těhotenství s dcerou je už zabydlená. Aktuálně víme o dalších rodinách, které přijíždějí a kontaktují nás. Snažíme se přednostně vyjít vstříc lidem s handicapem, těhotným ženám a seniorům. Zatím se daří využívat také pomoc nabízenou občany v jejich soukromých ubytovacích kapacitách. Všem za jejich empatii, pomoc a humánní gesto velice děkuji,“ dodal primátor.

Potřebné vybavení bytů využívá město také díky spolupráci s Nábytkovou bankou Jihočeského kraje a Potravinovou bankou Jihočeského kraje.

Bližší informace k možnostem pomoci sledujte na www.c-budejovice.cz/pomoc-ukrajine a www.kraj-jihocesky.cz/pomahame-ukrajine#

Ještě před pár dny se byty teprve připravovaly. Nyní se již zabydlují. 

Archiv města 

Stránka byla upravena uživatelem Josef Šmejkal, 3. 3. 2022.