Ptáci a sklo v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích započal v minulém roce monitoring četnosti nárazů ptáků do skleněných ploch a fasád městských budov. Tato problematika je široce známá a skleněné plochy jsou vnímány jako jeden z hlavních zdrojů úmrtí ptáků v městském prostředí. Nicméně konkrétní rizika jsou poměrně málo probádána. Ornitologové z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity ve spolupráci s městem České Budějovice a Jihočeským krajem spustili projekt, v němž odborníci dokumentují nárazy ptáků do skleněných ploch s cílem identifikovat rizikové budovy v rámci města. Monitoring probíhá na objektech ve správě města, kraje a Jihočeské univerzity, které se liší typem architektury i množstvím instalovaných skel.

„Jako nejrizikovější se ukázaly např. budova plaveckého stadionu, nebo hokejová hala, což jsou budovy pokryté opravdu velkou plochou skla. Mnoho dokladů nárazů ptáků do skel jsme našli i na budovách, které mají standardní okna, ale nalézají se uprostřed zeleně. Ptáci v nich vidí odrážející se stromy a keře a snaží se jimi proletět.“ říká ornitolog katedry zoologie Přírodovědecké fakulty JU Petr Veselý. Dále uvádí, že určování vlastností budov, které jsou rizikové, co do nárazů ptáků se bude výzkum věnovat ještě v průběhu letošního i příštího roku.

Náměstek primátora pro životní prostředí Ivo Moravec k problematice dodává: „Snahou města je, přijímat kroky, které snižují negativní vlivy na životní prostředí. Úmrtí ptáků na městských budovách je závažný problém, který je často možné řešit jednoduše, a to poměrně nenákladnými úpravami těchto skel. Spolupráce s odborníky z Jihočeské univerzity nám umožní identifikovat nejproblematičtější místa, ve kterých budeme posléze vhodným způsobem usilovat o snížení míry rizika nárazu ptáků.“

Petr Veselý upřesňuje, že doklady nárazů ptáků do skel často nejsou přímo mrtví ptáci nalézaní pod fasádami. „Mrtvolky zpravidla nevydrží příliš dlouho a jsou poměrně rychle zlikvidovány mrchožrouty (kočky, psi, kuny) nebo úklidovými službami. Proto daleko častěji nacházíme otisky ptáků přímo na sklech, které vydrží v zásadě do té doby, než se skleněná plocha umyje. Tyto otisky nám umožňují nejen určit rizikovou budovu, ale přímo rizikové okno, nebo část fasády a ptát se, co je důvodem, že právě v tomto místě tak často ptáci umírají.“

Kontakty:

RNDr. Petr Veselý, Ph.D. - ornitolog z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty JU v Českých Budějovicích, e-mail: veselp03@prf.jcu.cz, tel. 737 680 408

Ing. Ivo Moravec, náměstek primátora města České Budějovice, MoravecI@c-budejovice.cz

Ing. Zdeněk Klimeš, vedoucí odboru životního prostředí, zemědělství a lesnictví, Krajský úřad, Jihočeský kraj, e-mail: klimes@kraj-jihocesky.cz

Otisk ptáka velikosti holuba nalezený na okně plaveckého stadionu v Českých Budějovicích (autor fotografie Ladislava Krausová).

                      

Stránka byla upravena uživatelem Josef Šmejkal, 22. 4. 2021.