Ukrajinští školáci dostali pohádky

Spisovatel Petr Březina napsal přes čtyřicet regionálních pohádek. Kvůli válce na Ukrajině se rozhodl alespoň trochu ulehčit situaci uprchlíkům a prostřednictvím svých pohádek je alespoň na chvíli vtáhnout do světa, kde dobro vždy zvítězí nad zlem. Knihu českých pohádek v ukrajinštině ilustrovali žáci ze základních škol. Kromě zvukového záznamu vznikla i videonahrávka z natáčení a v knížce je přes QR kód dostupná i animovaná verze dané pohádky. Jedním z hlasů, které dětem pohádky vyprávějí, je ukrajinská divadelní a filmová herečka Vera Timofejevová. V češtině čtou pohádky herci z Divadla pod Palmovkou.

„Moji hrdinové se staví nepřízni osudu odvahou, chytrostí a humorem, aby nakonec dosáhli svých cílů. A protože svoje pohádky čtu na základních školách, kde je děti při tom kreslí, byl tu okamžitě nápad, jak pomoci,“ vysvětlil Březina, jak se zrodil plán na vznik Pohádek pro děti z Ukrajiny. Tento „ukrajinsko-český pohádkový slovníček“ si děti odnášejí hned při nástupu do škol.

Do unikátního projektu se zapojily také České Budějovice, konkrétně žáci ze Základní školy Dukelská, kteří se podíleli na ilustracích hned dvou pohádek. „Líbí se mi to. Děti se ocitnou alespoň na chvíli v kouzelném pohádkovém světě a hravou a nenásilnou formou se tak mohou naučit český jazyk a snáze se začlenit do naší společnosti. A jelikož žáci z Dukelské navštěvují školu s uměleckým zaměřením, mají možnost skrze tento projekt přenést své dovednosti do opravdového uměleckého života,“ říká náměstek primátora Tomáš Chovanec.

Podporu danému projektu poskytuje také spolek Čtení děti změní. Aktuálně se připravuje ještě další pohádková knížka s názvem Pohádky pro děti z Česka.

Více na Pohádky pro děti z Ukrajiny | PohadkyBrezina.cz

Stránka byla upravena uživatelem Jana Novotná, 1. 9. 2022.