Úspěšné "Voxandy" přivítala primátorka

Na v pořadí už 33. ročník prestižní mezinárodní soutěže Franze Schuberta do Vídně se vypravil také českobudějovický ženský pěvecký sbor Vox Novus. Osmatřicet žen tak stanulo na pódiu neorenesančního sálu tamní konzervatoře. Soutěžilo se v kategoriích ženských sborů a v duchovní hudbě. Mezinárodní porota ocenila „Voxandy“ zlatým pásmem v obou kategoriích a zvláštní cenou za nejlepší provedení Schubertova díla – Psalmu 23. 

„Zpívá jim to opravdu moc pěkně. Učitelky, studentky, lékařku, fyzioterapeutku, vědkyni i grafickou designérku spojuje vášeň pro sborový zpěv a říkají, že je to také báječné využití volného času. A vím, že za posledních deset let prošlo sborem kolem šedesáti žen, narodilo se pětadvacet dětí a více než deset ,,Voxand” se vdalo. Naprostá většina zpěvaček prošla průpravou v dětském sboru a zároveň hraje na hudební nástroj, což je na jejich výkonech samozřejmě znát. Jsou velmi šikovné a našemu krásnému městu dělají ve světě úžasnou vizitku,“ řekla primátorka Dagmar Škodová Parmová.

Vox Novus reprezentoval například v Itálii, Belgii, Řecku, Francii, Krakově, Vídni i v Praze a pořádá také pravidelné vánoční a benefiční koncerty. S Jihočeskou filharmonií spolupracuje na unikátních hudebních projektech. Dirigentkou je od vzniku sboru Petra Nová, klavírní doprovod zajišťuje její dcera Magdalena Nová. V nadcházející sezóně sbor čeká například Česká mše vánoční J. J. Ryby, Adiemus se sólistkami Lenkou Dusilovou a Gabrielou Vermelho, kantáta Lauda per la Nativita del Signore i účast na celostátní přehlídce pěveckých sborů Choralia Magna v Hradci Králové. Není tak divu, že zkušebnu na ZUŠ Bezdrevská 3, pod níž sbor pracuje, zdobí řada pohárů a diplomů.

Stránka byla upravena uživatelem Jana Novotná, 10. 7. 2024.