Výstaviště odkrylo taje techniky

V pořadí už 6. ročník zážitkové celodenní výstavy Dobrodružství s technikou proběhl dne 22. června 2022 na českobudějovickém Výstavišti v pavilonu T1.

Zájemci si mohli vyzkoušet vědecké pokusy, řemesla či práci s technologiemi a díky interaktivním a soutěžním stanovištím mohli nahlédnout pod pokličku jihočeských firem i škol. Výstava nabídla 250 exponátů a 59 stanovišť, kde bylo možné vyzkoušet si techniku a zároveň se něco nového dozvědět. Expozice pokaždé představuje zábavnou formou technologické novinky, elektrotechnické vychytávky a mnoho dalšího.

"Supertechnické vychytávky jsou pro všechny, i netechniky, jak je možné myšlenku jednoduše „přetavit“ ve výrobek, který má přidanou hodnotu právě v invenci vlastní tvorby. Zajímalo mě, jak tyto věci vznikají a jak můžeme i na našich školách motivovat děti, aby se k technice dostaly. Sám jsem si troufnul jen na 3D tisk. Ten patří mezi takové první startéry, jak dítě zaujmout. S kolegy z Bosche jsme vyrobili obal na mobil se vzkazem, který de facto vytváří osobní vazbu k něčemu, co může člověk používat v běžném životě. Je opravdu důležité, abychom děti k technice vedli a motivovali je od nejútlejšího věku," řekl náměstek primátora Tomáš Chovanec.

Tradiční akci pořádá Jihočeská hospodářská komora a jejím hlavním cílem je zpřístupnění a zatraktivnění oborů techniky, vědy a řemesel žákům a studentům, ale i jejich rodičům. Organizátor se snaží reagovat i na trh práce, kde je dlouhodobě nedostatek kvalifikovaných pracovníků v technických oborech.

Všechny přítomné přivítal na úvod této unikátní výstavy poněkud netradičně robot Ludvík coby symbol toho, co má tato výstava přinášet - kreativitu, vědu, techniku a zručnost. Jeho autorem je Matěj Štětka, student kybernetiky a robotiky na elektrotechnické fakultě ČVUT.

Letošní novinkou byla mezinárodní soutěž Talenty pro firmy. Návštěvníci mohli fandit 13 týmům ze základních a středních škol z jižních Čech, Horního Rakouska a Dolního Bavorska. Soutěžící testovali své znalosti z oblasti techniky, digitalizace či programování. Pomocí čipu micro:bit museli naprogramovat robota a postavit základnu ze stavebnice Merkur. Vyzkoušeli si tedy i komunikaci a týmovou spolupráci.

Rada města bezplatnou výstavu finančně podpořila a převzala nad ní i záštitu.

 

Stránka byla upravena uživatelem Renáta Kollarczyková, 23. 6. 2022.