Tradiční kulturní a významné akce ve městě

Přehled kulturních a významných akcí pořádaných nebo podporovaných statutárním městem České Budějovice. Krajské město České Budějovice pořádá na jaře tradiční masopustní koledu a jarní trhy, v letních měsících sochařskou výstavu v ulicích města Umění ve městě, na začátku července hudební vystoupení na slepém rameni Malše s názvem Múzy na vodě, v srpnu hostí každoročně Jihočeský jazzový festival. Advent je ve znamení adventních trhů a oblíbených akcí rozsvícení vánočního stromu a příletu anděla. Milovníci běhání se účastní řady konaných běžeckých závodů, z nich největší je Mattoni 1/2 Maraton České Budějovice.

Ve městě sídlí řada kulturních institucí, přehled vybraných zde

Doporučené odkazy:

Vybrané TOP akce v Českých Budějovicích:

Masopustní koleda

Taneční vystoupení folklórních skupin, žehnání koledy a pochválení Masopustu na náměstí Přemysla Otakara II., odkud vyráží slavnostní průvod masek městem. Koleda udržuje tradice Masopustu a dobových zvyků regionu ve spolupráci s Jihočeským muzeem.

Velikonoční hrkání

Průvod hrkačů centrem města, stavění křížů, Nedělní oslava Vzkříšení, obnova manželských slibů ad. Velikonoční hrkání se pojí se Svatým neboli Pašijovým týdnem a odletem zvonů do Říma. Na Zelený čtvrtek se naposledy rozezní zvony a varhany, které umlknou až do Velikonoční vigilie a jejich místo zaplní dřevěné hrkače, řehtačky a klapačky – odtud název „Velikonoční hrkání“. Blíže na www.budejce.cz.

Umění ve městě 2022

Umění ve městě je sochařská výstava ve veřejném prostoru města. Město a parky se stávají galerií pod širým nebem a umění tak přichází za divákem do jeho přirozeného prostoru a nikoliv divák za uměním. Exponáty je možné vidět od 1. června do 30. září. Mapa instalací uměleckých děl a bližší informace budou aktuálně na www.umenivemeste.cz.

Múzy na vodě

Hudební festival pod širým nebem na začátku července na soutoku řek Malše a Vltavy s řadou známých českých i zahraničních umělců. Vstup volný.

Jihočeský jazzový festival

Letní oper air festival na Piaristickém náměstí představuje špičky domácí i zahraniční jazzové scény. Program aktuálního ročníku na www.jcjf.cz.

Mattoni 1/2 Maraton České Budějovice

Každoroční běžecký závod startuje na náměstí Přemysla Otakara II. Vítá stovky místních i zahraničních účastníků. Zaběhat si mohou i děti v rámci rodinného závodu. Blíže na www.runczech.com

Město lidem, lidé městu

Festival Město lidem, lidé městu je multižánrový festival, který se odehrává na konci léta v českobudějovických ulicích. Centrum města pokryje několik set metrů živé trávy, ve vzduchu visí barevné deštníky a lampiony, ulice zaplní vůně vybraných gastronomických dobrot, pražené kávy a čerstvých květin. Kromě návštěvníků vyrazí do ulic i akrobati, zpěváci, muzikanti, herci, artisti, malíři, kuchaři, baristi, kadeřníci, floristi, návrháři, architekti, sportovci. 

Probíhá v širším centru města od 26. 8. do 27. 8. 2022. 

Advent v Českých Budějovicích 

Adventní trhy, rozsvícení vánočního stromu, přílet anděla, veřejné bruslení kolem Samsonovy kašny, vánoční trhy na radničním nádvoří a mnoho dalších vánočních akcí jsou oblíbené nejen u obyvatel Budějovic. Město září tisíci světly a vůně punče zve do stánků na náměstí Přemysla Otakara II.

Přehled kulturních akcí pořádaných městem v roce 2022
1. 3.  Masopustní koleda

nám. Přemysla Otakara II. 

10. 4. Staročeské Velikonoce centrum města
14. -17. 4. Velikonoční hrkání centrum města
8. 5. Den vítězství centrum města, hřbitov sv. Otýlie
1. 6. Dětský den  
16. června - září Umění ve městě centrum města
7. 7. - 23. 8. Radniční léto radniční nádvoří, nám. P.O. II.
1. - 6. 7. Múzy na vodě Soutok Malše a Vltavy
7. - 10. 7. Kinematograf bří Čadíků nám. Přemysla Otakara II. 
14. 7. - 25. 8. Hudební večery na náměstí nám. Přemysla Otakara II. 
26. 8. - 27. 8.  Město lidem, lidé městu centrum města
červenec - srpen Letní Vltava Park 4Dvory, pláž u řeky Vltavy
13. 10. Odpoledne s vůní máty KD Slávie
  Podzimní (švestkové) trhy nám. Přemysla Otakara II. 
27. 10. Den vzniku samostatné ČSR nám. Přemysla Otakara II.
12. - 17. 12. Radniční vánoční trhy nám. Přemysla Otakara II.
26. 11. Rozsvícení vánočního stromu nám. Přemysla Otakara II.
5. 12. Přílet Anděla nám. Přemysla Otakara II.
9. 12. Zvonkový průvod  
9. 12. Vránkovy koledy  

 

Stránka byla upravena uživatelem Renáta Kollarczyková, 9. 6. 2022.