Spalovací zdroje na pevná paliva - povinné kontroly

Kontrola technického stavu a provozu stacionárního spalovacího zdroje dle zákona č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší

1. Kdo musí zajistit provedení kontroly technického stavu a provozu spalovacího zdroje?

Všichni, kteří provozují spalovací zdroje na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 kW do 300 kW včetně, které jsou napojeny do teplovodní soustavy vytápění např. kotel na pevná paliva, krbová kamna s teplovodním výměníkem, teplovodní krbová vložka.

2. Od kdy platí tato povinnost?

Tato povinnost platí již od roku 2016.

3. Jak často se kontrola provádí?

Kontrola musí být provedena pravidelně nejméně jednou za tři roky.

4. Kdo kontrolu technického stavu a provozu provádí?

Kontrolu provádí odborně způsobilá osoba, obvykle topenář (fyzická osoba) – technik proškolený výrobcem daného spalovacího zdroje, který od něj má současně udělené oprávnění k instalaci, provozu, údržbě a kontrole spalovacího zařízení. O provedené kontrole vystaví provozovateli zdroje doklad.

5. Kde najdu kontakt na odborně způsobilou osobu?

Kontakt hledejte v databázi odborně způsobilých osob na odkazu https://ipo.mzp.cz/. Jde o databázi, vytvořenou Ministerstvem životního prostředí, která slouží k vyhledávání odborně způsobilých osob. Současně je možné přes tuto databázi vést dohledatelnou komunikaci s výrobcem kotle, pro případy určení odborně způsobilé osoby. Někteří výrobci spalovacích zdrojů uvádějí seznam odborně způsobilých osob také na svých webových stránkách.

6. Co když neznám výrobce spalovacího stacionárního zdroje nebo výrobce zanikl či neurčil odborně způsobilou osobu?

V tom případě je možné provést kontrolu takového zdroje prostřednictvím odborně způsobilé osoby, která byla proškolena jiným výrobcem a má od něj uděleno oprávnění ke kontrole stejného typu spalovacího zdroje tj. kotel prohořívací, odhořívací, zplyňovací, automatický se šnekovým dopravníkem, automatický s rotačním roštem, automatický přestavěný, automatický speciální, lokální topidlo s výměníkem či jiný typ spalovacího stacionárního zdroje.

7. Mám spalovací stacionární zdroj zahraničního výrobce. Kdo je oprávněn provést jeho kontrolu?

Zahraniční výrobce určuje a proškoluje odborně způsobilé osoby buď přímo, nebo prostřednictvím dovozce nebo jiného subjektu. Tito všichni jsou zavedeni v databázi odborně způsobilých osob. Pokud se v databázi neregistrují a osoby neurčí, je možné provést kontrolu takového zdroje prostřednictvím odborně způsobilé osoby, která byla proškolena jiným výrobcem a má od něj uděleno oprávnění k instalaci, provozu a údržbě stejného typu spalovacího zdroje (kotel prohořívací, odhořívací, zplyňovací, automatický se šnekovým dopravníkem, automatický s rotačním roštem, automatický přestavěný, automatický speciální, lokální topidlo s výměníkem či jiný typ spalovacího stacionárního zdroje).

8. Co je cílem kontroly?

Cílem je ověřit, zda je spalovací stacionární zdroj instalován, provozován a udržován v souladu s pokyny výrobce a povinnostmi provozovatele spalovacího stacionárního zdroje podle zákona o ochraně ovzduší. Kvalitu spalovacího procesu zásadně ovlivňuje technický stav zdroje, stav spalinových cest, kvalita paliva a způsob obsluhy zdroje. Tyto skutečnosti mohou výrazně ovlivnit množství do ovzduší vypouštěných znečišťujících látek, které mají negativní dopady na zdraví.

9. Co mi hrozí, pokud kontrolu technického stavu a provozu neprovedu?

Pokud nezajistíte kontrolu, resp. nepředložíte doklad o kontrole na vyžádání obecního úřadu obce s rozšířenou působností, jde o přestupek, za který hrozí pokuta až do výše 20 000 Kč fyzické osobě nepodnikající a až do výše 50 000 Kč pro podnikající fyzickou nebo právnickou osobu.

10. Co když je spalovací zdroj v rekreačním objektu nebo v obecní budově?

Pokud je tam umístěn zdroj splňující tři stanovené podmínky (pevné palivo, celkový jmenovitý tepelný příkon od 10 do 300 kW včetně, připojení na teplovodní soustavu ústředního vytápění), má provozovatel povinnost tuto kontrolu technického stavu a provozu tohoto zdroje zajistit.

11. Jak je rozdíl mezi výkonem a příkonem spalovacího zdroje?

  • Tepelný příkon je množství tepla přivedeného do spalovací komory kotle palivem za jednotku času [kW].
  • Tepelný výkon je množství tepla předaného teplonosné látce (vodě) za jednotku času [kW].
  • Tepelný výkon je vždy nižší než příkon.

12. Jak zjistím jmenovitý tepelný příkon svého zdroje?

  • Příkon spalovacího zdroje je zpravidla uveden v technické dokumentaci k tomuto spalovacímu zdroji. Tu můžete najít na webových stránkách výrobce. Případně s dotazem na příkon vašeho spalovacího zdroje kontaktujte přímo výrobce.
  • Příkon spalovacího zdroje můžete také sami vypočítat, pokud znáte výkon a účinnost spalovacího zdroje.

 

Příklad - krbová vložka steplovodním výměníkem:

  • výkon do vody-4 kW

  • výkon do vzduchu-4kW

  • účinnost 70 %

Nejprve součtem obou výkonů zjistíme celkový výkon tj. 4 kW + 4 kW = 8 kW. Pro výpočet příkonu stačí nyní vydělit výkon kotle jeho účinností a celé to vynásobit 100.

(8/70)*100=11,43kW 

(8 děleno 70) krát 100rovná se 11,43 kW

Příkon této krbové vložky s teplovodním výměníkem je 11,43 kW tzn. povinnost kontroly technického stavu a provozu odborně způsobilou osobou se této krbové vložky týká.

 

13. Musím provést kontrolu technického stavu a provozu i v případě, že spalovací stacionární zdroj neprovozuji a mám ho pouze jako zálohu?

Jestliže spalovací stacionární zdroj není provozován, je odstavený, tj. není připojený ke spalinovým cestám nebo k teplovodní soustavě ústředního vytápění, tak se na tento spalovací stacionární zdroj povinnost této kontroly nevztahuje.

Vice informací na na webu MŽP